Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Komunikacyjne potrzeby naszej aglomeracji


Komunikacyjne potrzeby
naszej aglomeracji


Niestety minister infrastruktury Kazimierz Smoliński nie przybył na niedzielną debatę do Osowej. Jak oficjalnie poinformowano, ministra zatrzymały problemy zdrowotne. Szkoda, że nie mamy jakiegokolwiek oświadczenia Pana ministra w sprawie chociażby Obwodnicy Metropolitalnej, powiedziała na wstępie poseł Ewa Lieder (.Nowoczesna), któa wraz z poseł Małgorzatą Chmiel (PO) była gościem debaty.Obwodnica Metropolitalna

Pierwszym tematem była właśnie Obwodnica Metropolitalna. Jan Perucki i Bartosz Stefański zapytali panie posłanki o to, czy jest szansa na powstanie tej drogi w najbliższych latach?

Małgorzata Chmiel: Obwodnica Metropolitalna jest ze zrozumiałych względów niezbędna. Jednak podczas głosowania w sejmie głosami PiS nie poparto wniosku o przeznaczenie środków na budowę Obwodnicy Metropolitalnej. Nie rozumiem dlaczego, nawet posłowie z okręgu gdańskiego głosowali przeciw.

123 miejsce w programie budowy dróg krajowej zajmuje ta inwestycja. Wcześniej była na miejscu 10.

Ewa Lieder: Liczę na to, PiS nagle zmieni swoje postępowanie. Przecież to jest droga która musi powstać. Jednak wiadomo, że nie mamy na to wpływu.


Droga Zielona

Nowa Kielnieńska to miała być alternatywa dla obecnej Kielnieńskiej. Nowa Spacerowa to jej przedłużenie czyli dwa pasy w jednym kierunku i wokół zieleń. Teren docelowo jest w taki sam sposób rezerwowany przez DRMG jak w przypadku Nowej Spacerowej. Tunel po Pachołkiem miałby być alternatywą dla przejazdu przez starą Oliwę. Ostatni odcinek to Przymorze i Zaspa a więc droga w kierunku portu.

Małgorzata Chmiel: Wiem że są protesty w sprawie tej drogi. Protestowano w sprawie Trasy Lęborskiej, głównie na Kukawce. Rada Dzielnicy Osowa popierała ten projekt. Od bodaj 35 lat trasa ta pod różnymi nazwami była w planach. Zatem to nie jest nic nowego. Ale wówczas kupując działkę nie zaglądano do planów zagospodarowania terenów. Jestem gorącym zwolennikiem tej trasy.

Mamy ostatnie rozdanie środków unijnych. Jeśli nie teraz to nigdy. Bez środków unijnych nie damy rady, nie poradzimy sobie z tą inwestycją. W przyszłości UE nie będzie już przeznaczała tak dużych środków na inwestycje dla Polski.

Nowa Spacerowa wyprowadzić by mogła cały tranzyt z Osowej. Poza tym ważne jest to, że w Oliwie pękaja ściany domów a ten ruch do Osowej właśnie przebiega przez Oliwę. Nowa Spacerowa wbijałaby się na krzyżówce przy Czyżewskiego. Zatem Oliwa byłaby ominięta. To ważne również dla tej dzielnicy zwłaszcza starej części.

Ewa Lieder: Nie zgadzam się, że przekop pod Pachołkiem to jedyne rozwiązanie. Usiądźmy i przemyślmy to raz jeszcze. Droga zielona i bulwar zielony, to manipulacja. Znam badania, w których gdańszczanie mówią nie dla tego fragmentu Gdańska. To nieporozumienie. Oczywiście usprawniłoby to przepływ transportu. Ale wprowadzamy olbrzymi strumień transportu do innych dzielnic.

Stwórzmy panel obywatelski. Jeśli mieszkańcy Gdańska powiedzą tak dla Drogi Zielonej, to ja to zrozumiem. Wysłuchajmy ekspertów jakie mają zdanie w tej sprawie.


Alternatywny dojazd do Osowej

Bartosz Stefański: Skoro uważa Pani, że Tunel po Pachołkiem nie jest dobrym rozwiązaniem, to jakie jest dobre?

Ewa Lieder: Powtórzę. Panel obywatelski jest długim procesem, jednak niezbyt kosztownym. Zatem tu należy głos oddać mieszkańcom. Wierzę w mądrość mieszkańców i urbanistów. W Gdańsku musimy mieć strategię dobrej sieci komunikacyjnej. Uważam że obecnie tak nie jest. Mówię nie betonowaniu miasta i uważam że wyrażenie bulwar zielony, czyli odcinek w kierunku portu to nadużycie.

Małgorzata Chmiel: Może Pani nie wie pani Poseł, ale to o czym Pani mówi już dawno zostało zrobione. Przeprowadzono szerokie konsultacje które jednoznacznie wskazują, że to rozwiązanie które proponujemy jest najkorzystniejsze.

Radni Żaneta Geryk i Mariusz Andrzejczak stwierdzili, że z mieszkańcami się cały czas rozmawia. Za chwilę wchodzi ustawa krajobrazowa. Nikt nie mówi o betonowaniu miasta. Bulwar Zielony to coś innego niż nomenklatura.

Tomasz Strug - Przewodniczący Zarządu Oliwy: Pani Poseł swego czasu mówiła o autostradzie na plaży. Teraz mówi: tunel jest niefajny, podobnie bulwar zielony. Jest Pani we wszystkim na nie, a nie daje alternatywy. Nie ma Pani żadnej propozycji a protestuje przeciwko konkretnym pomysłom, które są na rękę mieszkańcom. Myśmy już to wszystko przedyskutowali, omówili, przeanalizowali. Proszę mi wierzyć.

Nie ma alternatywy dla tunelu. Tymczasem dyskutujemy o rzeczach nad którymi powinniśmy już pracować, zakończył Tomasz Strug.

Od redakcji: Szkoda, że debata toczyła się bez obecności Pana ministra Smolińskiego. W tej sytuacji trochę była to dyskusja trochę bezcelowa. Zabrakło też przedstawicieli PKM, Marszałka Struka. Zatem znów trochę się podenerwowaliśmy i wyszliśmy z przeświadczeniem, że niedzielna debata nie dała nic.

niedziela 18 lutego 2018 - 10:12:22 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
TEXT.jpg
ul. Diany 32, Gdańsk Osowa
TŁUMACZENIA zwykłe
i przysięgłe w 20 językach.

Chcesz szybko i solidnie
przetłumaczyć dokumenty?

Zadzwoń 58 341 76 04

www.text.com.pl

Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
  • do przedszkola
    dzieci urodzone w 2016
  • do żłobka
    dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
  • do klasy 0, 1, 7 i 8

PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
  • wtorek 17:00-20:00
  • środa 12:00-15:00
  • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu rabat do 40 %
od 19.11 do 20,12
na zamówienia w godz od 17-20

Sylwester
Gorączka Sylwestrowej Nocy
z DJ radiowym Maciejem Józefowiczem
Disco lata 80-90

Zamówienia na Świąteczny catering