Zaloguj się | Rejestracja

Projekty złożone w Budżecie Obywatelskim


Projekty złożone w Budżecie Obywatelskim

Do przyszłorocznej edycji BO zgłoszono aż 458 projektów. 30 marca, dokładnie o godz. 23.59 wyłączony został elektroniczny system, poprzez który można było złożyć wniosek do BO 2019. W najbliższych miesiącach będą one sprawdzane przez pracowników gdańskiego magistratu pod kątem formalno - prawnym. Pomiędzy 10 a 24 września zaplanowano z kolei głosowanie mieszkańców na wybrane projekty.


Do 30 marca, do północy, można też było przesyłać papierowe wnioski drogą pocztową. Liczy się bowiem data stempla pocztowego. Dlatego urzędnicy muszą poczekać jeszcze kilka dni, a ostateczna liczba złożonych projektów do BO będzie znana w pierwszym tygodniu kwietnia.

Każdego roku do regulaminu BO wprowadzane są pewne zmiany, by był on jeszcze atrakcyjniejszy dla mieszkańców i sprawiedliwy. W tym roku zdecydowano o wprowadzeniu ograniczenia maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego – do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby projektów.

Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. W Gdańsku pojawiały się bowiem głosy, że niesłusznie za "zwycięskie" uznawano projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne czasem kilkaset), ale były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę. Takie rozwiązanie dopuszczały dotychczasowe zapisy w regulaminie BO.

Trzecią zmianą jest przesuwanie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję budżetu obywatelskiego, a więc jeśli w danej dzielnicy niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych to będą one mogły być wydane w tej dzielnicy w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.

My przedstawiamy projekty, jakie zgłoszono do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego (2019) dotyczące naszej dzielnicy. Mamy 7 projektów dzielnicowych oraz 5, które jako projekty ogólnomiejskie także dotyczą Osowej.

nr 1 - Rodzinna Gra Terenowa Osowa

Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym.

Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl

autor: Wojciech Suchy

Lokalizacja projektu: las przy ul. Komandorskiej

Więcej - Tutaj


nr 2 - Doświetlenie przejść dla pieszych
w okolicy Szkoły Podstawowej nr 33 w Gdańsku - Osowej

Doświetlenie 4 przejść dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 33. Dwa przejście w ciągu ulicy Wodnika, jedno przez ul. Hery i jedno przez ul. Marsa. Przejścia mają być doświetlone niższymi latarniami po każdej stronie przejścia. Istniejące oświetlenie jest niewystarczające. Doświetlenie przejść zwiększy bezpieczeństwo pieszych (głównie dzieci).

autor: Dorota Radziusz

Lokalizacja projektu: Działka 1171/9 (przejście przez ul. Marsa), 702/6 (2 przejścia przez ul. Wodnika), 1242/66 i 1242/28 (przejście przez ul. Hery).

Więcej - Tutaj


nr 3 - Wiaty dla Osowian - część 2

Projekt "Wiaty dla Osowian - część 2" to kontynuacja projektu "Wiaty dla Osowian - część 1", który został skierowany do realizacji po zwycięstwie w głosowaniu w BO 2018.

"Wiaty dla Osowian - część 2" umożliwi rozwiązanie problemu jakim jest brak wiat przystankowych w dzielnicy Gdańsk Osowa. Deszcz, śnieg, wiatr, brak ławki czy śmietnika mogą przestać być problemem! Po realizacji drugiej części projektu w dzielnicy nie będzie praktycznie przystanku, który nie posiadałby wiaty przystankowej, ławki czy śmietnika!

W projekcie do wyposażenia w wiatę zostały zaproponowane przystanki: Konkordii, Meteorytowa, Niedziałkowskiego, Nowy Świat, Oriona w dwóch relacjach, Osowa PKP, Saturna, Siedleckiego (wraz z przeniesieniem samego przystanku) oraz Sopocka.

Autor: Bartosz Stefański

Lokalizacja projektu:
1. Przystanek "Konkordii" [1551]. Działka nr 1198;
2. Przystanek "Meteorytowa" [1904]. Działka nr 112/7;
3. Przystanek "Niedziałkowskiego" [1517]. Działka nr 847/3;
4. Przystanek "Nowy Świat" [1523]. Działka nr 847/2;
5. Przystanek "Oriona" [1765]. Działka nr 16/2;
6. Przystanek "Oriona" [1766]. Działka nr 23;
7. Przystanek "Osowa PKP" [1522]. Działka nr 847/3 lub 2097/1;
8. Przystanek "Saturna" [1782]. Działka nr 99;
9. Przystanek "Siedleckiego" [1575]. Działka nr 558. Przystanek powinien zostać przeniesiony o około 50 metrów w kierunku budynku, w którym znajduje się m. in. komisariat policji czy siedziba rady dzielnicy Osowa. Potrzebne jest wykostkowanie nowego peronu - około 15 metrów na tej samej działce (nr 558);
10. Przystanek "Sopocka" [1581]. Działka nr 439/3

Więcej - Tutaj


nr 4 - Opieka nad wolno żyjącymi kotami w dzielnicy Osowa

W naszej dzielnicy żyje około 400 wolno bytujących kotów, zdecydowana większość zamieszkuje ogródki działkowe w Owczarni. Chcielibyśmy zapewnić im odpowiednią opiekę oraz kontrolować ich liczebność poprzez zabiegi sterylizacji. Ze względy na szerzące się w dużych koloniach zakaźne choroby koty te bardzo często wymagają leczenia. Zwierzęta, które na czas nie otrzymają niezbędnej pomocy weterynaryjnej umierają w cierpieniu, nierzadko w wyniku kociego kataru tracą wzrok, co uniemożliwia im zdobywanie pokarmu oraz funkcjonowanie w trudnych warunkach.

Osobom, które zajmują się dokarmianiem kotów w Osowej ciężko jest utrzymać tak duże stada zwierząt, dlatego chcielibyśmy wspomagać tych najbiedniejszych, poprzez dostarczanie im karmy. Chcemy wyznaczyć jedną osobę odpowiedzialną za patrolowanie dzielnicy, nawiązywanie kontaktu z karmicielami, przyjmowanie zgłoszeń, odławianie chorych zwierząt oraz dostarczanie ich do lecznicy weterynaryjnej na leczenie i zabiegi sterylizacji.

Autor: Katarzyna Burkiewicz

Lokalizacja projektu: Cała dzielnica, ze szczególnym uwzględnieniem ogródków działkowych w Owczarni

Więcej - Tutaj


nr 5 - OSOWSKIE CHODNIKI

Celem projektu jest budowanie i remontowanie chodników. Osowianie potrzebują nowych traktów pieszych, a wielu już istniejącym należy się nowe życie. To zdecydowanie osowska bolączka!

DEPTAK przy SP 81: nowa nawierzchnia na całym deptaku wraz ze schodami od strony ul. Korsarza (z wyłączeniem części centralnej - realizacja w ramach poprzedniej edycji BO - użycie tego samego materiału + kostka fluorescencyjna);

SOŁDKA/SZOŁOCHA: nowy chodnik po jednej stronie od Kielnieńskiej do Niedziałkowskiego (wykonanie krawężnika w taki sposób, żeby w przypadku remontu nawierzchni nie ingerować w rzeczony chodnik;

SPACEROWA: nowy chodnik od ronda do Stacji Oktan - umożliwi to zrealizowanie przystanku autobusowego;

BERENIKI 61-95-79: nowy chodnik wraz z uporządkowaniem zieleni w pasie drogowym;

PROMETEUSZA – JUNONY: nowy chodnik zapewniający dojście na przystanek autobusowy i realizacja zatoczki autobusowej wraz z brakującym przejściem dla pieszych (przejścia dookoła ronda).

Więcej - Tutaj


nr 6 - MOC - SIŁA - DZIAŁANIE = WenDo. Trening asertywności i samoobrony dla dziewcząt i kobiet - mieszkanek Gdańsk Osowa.

Kompleksowość warsztatów WenDo polega na połączeniu technik fizycznych z technikami psychicznymi. W rezultacie umiejętności te wpływają na wzmocnienie świadomości swojego ciała i podniesienie wiary we własne siły. Podczas zajęć można nauczyć się, jak w każdej sytuacji (w miejscu publicznym, na ulicy, w szkole) przestać czuć się osobą bezradną i bezbronną, jak reagować na przemoc, rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

WenDo wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności poprzez przekonanie, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic. Przede wszystkim WenDo uczy, co zrobić, by w ogóle nie dopuścić do przemocy, agresji, a w sytuacji zagrożenia jak się skutecznie bronić psychicznie, fizycznie i słownie.To warsztaty, dzięki którym mieszkanki Gdańska Osowa poczują się bezpieczniej w różnych sytuacjach. Projekt zakłada utworzenie 15 grup (każda14 uczestniczek) po 5 dla każdej grupy: 8-11 lat, 12-15 lat, 16 i więcej lat (12 godzin/sobota-niedziela).

Autor: Monika Kiziukiewicz Grudka

Więcej - Tutaj


nr 7 - Wiata rowerowa zlokalizowana w pobliżu przystanku kolei PKM w Gdańsku Osowej.

Budowa wiaty rowerowej przy przystanku kolei PKM umożliwi dotarcie na przystanek kolejowy rowerem i pozostawienie go w dedykowanym, chonionym przed wpływem warunków atmosferycznych miejscu. Wiata powinna zostać posadowiona na utwardzonym podłożu z kostki betonowej w oświetlonym miejscu.

Autor: Tomasz Kiedrowski

Więcej - Tutaj


PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE


Gdańsk - Tu oddycham.
System czujników jakości powietrza w każdej dzielnicy.

Czy zastanawiasz się, co na co dzień wdychasz? Czy obawiasz się wyjść w zimny dzień na spacer z dzieckiem? Czy dusi ciebie gryzący dym z pieców i samochodów?

Z roku na rok jakość powietrza w Polsce jest coraz gorsza. Przekraczane są kolejne normy jakości powietrza, a rocznie od smogu umiera w Polsce 48 tyś ludzi.

Gdańsk dzięki lokalizacji nadmorskiej jest jednym z czystszych miast, ale są miejsca, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.
W całym Gdańsku funkcjonuje 7 stacji pomiarowych. Nie obejmują one swoim zasięgiem całego miasta, działają w promieniu ok 1 km od lokalizacji.

Brakuje więc istotnych danych o tym, jakiej jakości powietrze jest w Twojej okolicy.

Ten projekt ma na celu stworzenie systemu czujników jakości powietrza, które obejmą cały Gdańsk i dadzą miarodajną odpowiedź, gdzie występuje najczęściej problem smogu i jak często. Rady Dzielnic będą mogły zdecydować o lokalizacji czujników. Strona projektu: https://www.facebook.com/GdanskTuOddycham/

Więcej - Tutaj


10 trampolin na gdańskich placach zabaw

Wzbogaćmy place zabaw Wrzeszcza, Piecek-Migowa, Osowy, Ujeściska-Łostowic, Przymorza, Zaspy, Jasienia i Kokoszek o stabilne, bezpieczne, wpuszczone w poziom gruntu trampoliny publiczne. Te atrakcyjne zabawki są niezmiernie rzadkie na naszych placach zabaw, a znakomicie zwiększyłyby ich różnorodność. Tym bardziej, że dzieci skaczące na trampolinie angażują wszystkie mięśnie swojego ciała, poprawiając tym samym swoją kondycję fizyczną. A wszystko to na świeżym powietrzu! Sukces projektu "5 Linariów w 5 dzielnicach Gdańska" w BO2018 pokazał, że zależy nam na zwiększeniu atrakcyjności placów zabaw. A zatem pozwólmy na drobne wyskoki młodym gdańszczanom, i… dajmy im trampoliny!

Projekt @10TrampolinGdansk obejmuje zaprojektowanie i wykonanie 10 zestawów trampolin, z których każdy składa się z 3 urządzeń o średnicy/boku ok 1m, wraz z przygotowaniem strefy bezpieczeństwa.

Osowa; lokalizacja to teren rekreacyjny przy ul. Bliźniąt oraz teren rekreacyjny przy ul. Posejdona.

Więcej - Tutaj


100 BEZPIECZNYCH, monitorowanych przejść dla pieszych dla uczczenia 100 lat odyskania niepodległości we wszystkich dzielnicach Gdańska - przy szkołach, przedszkolach, kościołach i plac.służby zdrowia.

Proponujemy zainstalowanie kamer monitorujących na 100 najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych w każdej dzielnicy Gdańska. Nale‎ży wziąć pod uwagę w szczególności te przejścia, przy których zostały już zamontowane tablice elektroniczne (wg zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego BO 2017 "Gdańszczanie bezpieczni w drodze do szkoły" - cieszącego się uznaniem mieszkańców).
Proponujemy zamontowanie tych kamer, co najmniej po jednej lokalizacji w każdej dzielnicy (34 lokalizacje). Kolejne 30 lokalizacji sugerujemy rozdysponować według liczby mieszkańców (jedno dodatkowe przejście na pełne 10tys. mieszkańców dzielnicy). Lokalizacje powinny zostać wytypowane przez Rady Dzielnic wraz z lokalną społecznością, z uwzględnieniem przejść uznawanych za najbardziej niebezpieczne.
Pozostałe lokalizacje (36) zostaną wytypowane przez jednostki administracji gminnej.
Niewykorzystane środki proponujemy przeznaczyć na lepsze oświetlenie i nowoczesne oznakowanie przejść.

Więcej - Tutaj


GDAŃSKIE CHODNIKI

Chodniki? Rzeczywiście to może wydawać się banał, ale prawda jest taka, że gdańszczanie potrzebują po prostu chodników - remonty i budowa nowych!

Lista:
1. Sołdka/Szołocha (na całej długości po jednej stronie jezdni);
2. Wita Stwosza (na odcinku pomiędzy Obrońców Westerplatte a Bażyńskiego);
3. Harfowa (na całej długości po jednej stronie jezdni);
4. Wenus (na odcinku pomiędzy Planetarną i Woźnicy po jednej stronie jezdni);
5. Bliźniąt (na całej długości po jednej stronie jezdni);
6. Międzygwiezdna (na całej długości po jednej stronie jezdni);
7. Cerery (na całej długości po jednej stronie włącznie z sięgaczem do ul. Junony po jednej stronie jezdni);
8. Galaktyczna (na odcinku pomiędzy Jednorożca a Kielnieńską);
9. Biwakowa (na całej ulicy po jednej stronie jezdni);
10. Gnieźnieńska (na całej ulicy po jednej stronie jezdni).

Więcej - Tutaj


Bezpieczne przejścia dla pieszych - XXI wiek w Inżynierii Ruchu Drogowego

Poczujmy się bezpiecznie na przejściu dla pieszych dzięki rozwiązaniom XXI wieku! Gdańsk będzie pierwszym miastem w Polsce...?

Projekt to 3 składowe:
1) realizację na odcinku 40-50m przed "zebrą" szorstkiej nawierzchni (przykładem ul. Słowackiego) - droga hamowania zdecydowanie krótsza;
2) doświetlenie przejść lampami o mocy "stadionowej" - pieszy zbliża się do skrzyżowania i lampy zdecydowanie mocniej świecą (montaż czujników/mat wykrywających pieszego zamontowane blisko krawędzi jezdni, żeby zapobiec każdorazowego zwiększenia natężenia światła, gdy pieszy idzie po prostu chodnikiem bez zamiaru wejścia na jezdnie;
3) montaż inteligentnych progów zwalniających - urządzenie sczytuje prędkość najeżdżającego pojazdu, gdzie w przypadku nadmiernej dany próg zapada się tworząc dziurę albo w momencie przepisowej jazdy pozostaje płaski, przykład wyobrażenia wnioskodawcy: https://www.antyradio.pl/Adrenalina/Duperele/Czy-inteligentne-progi-zwalniajace-powinny-byc-dostepne-w-Polsce-15436

Lokalizacje przejść dla pieszych, gdzie należy wykonać szorstką nawierzchnię, doświetlić je inteligentnymi lampami, a także zamontować progi zwalniające nowej generacji:

1) ul. Wodnika, rejon SP 33;
2) ul. Opata Jacka Rybińskiego, rejon wejścia do Parku Oliwskiego;
3) ul. Balcerskiego, rejon SP 81;
4) ul. Nowy Świat, rejon Happy Kids Osowa;
5) ul. Piastowska, rejon ul. Mieszka I;
6) ul. Czyżewskiego, rejon siedziby Radia Eska Trójmiasto;

Więcej - Tutaj

Teraz przed nami weryfikacja projektów. Wówczas okaże się, które z nich trafia pod głosowanie.

Źródło: UM w Gdańsku

poniedziałek 02 kwietnia 2018 - 12:53:38 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


WYBORY SAMORZĄDOWE.jpg

Polecamy firmy / usługi


nm.jpg
PRZYCHODNIA NOVUM MEDICA ZAPRASZA
Gdańsk Osowa, ul. Sopocka 14
tel. +48 782 470 782
Usługi w ramach bezpłatnej opieki:
  • lekarz rodzinny POZ
  • lekarz pediatra POZ
Usługi w ramach prywatnej opieki:
  • lekarz kardiolog
  • lekarz medycyny sportowej
  • lekarz neurolog
  • lekarz ortopeda
  • lekarz dermatolog
  • psycholog
  • trycholog
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
rozpoczęta
Atrakcyjna zimowa promocja
ZAPRASZAMY
.. ul. Oriona 1:
  • do żłobka i przedszkola
.. ul. Nowy Świat 7 a:
  • do szkoły NOWY ŚWIAT

Zapraszamy na DNI OTWARTE
20 kwietnia,
w godz. 10:00-12:00
Czekają atrakcyjne promocje


tel. 691 190 120
www.happykidsosowa.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na
kursy prawa jazdy
w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B,
B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD.

Oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
pelvi.jpg
Centrum Medyczne "PELVI"
Gdańsk Osowa
ul. Kwiatkowskiego 11D
Zapraszamy do skorzystania
z usług medycznych
w Centrum Medycznym Pelvi. Obiecujemy dobrze się Tobą zaopiekować.

Oferta medyczna
  • ginekologia
  • chirurgia i proktologia
  • urologia
  • ortopedia
  • pediatra
  • urofizjoterapia

Tel. 506-507-166
www.pelvi.pl

nm.jpg
Zapraszamy:
pn-pt: 8:00-21:00
sb: 8:00-17:00

Usługi
  • Strzyżenie męskie
  • Combo
  • Trymerowanie brody
  • modelowanie
TEL. 788-730-762
www.fryzjer-osowa.pl

STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ!
EGZOSOMY
– nowa terapia regeneracyjna
i przeciwzmarszczkowa
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg
z wykorzystaniem egzosomów – cząsteczek biologicznych, które inicjują procesy regeneracyjne zapewniające skórze młody wygląd, poprawę jej kolorytu i sprężystość na wiele miesięcy.

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
fk.jpg
FABRYKA KULTURY REDA
ZAPRASZA NA WYDARZENIA
Reda, ul. Łąkowa 59A
Kalendarz Fabryki
  • Warsztaty retro (5.04)
  • Modele kartonowe (6.04)
  • 4 Pory Miłowania (14.04)
  • Spotkanie podróżnicze (19.04)
  • Janusz Radek koncert (20.04)
  • Spoko Loko koncert (21.04)
  • Makiety kolejowe (27.04)
  • Kobranocka - koncert (11.05)
  • Dancing Queens (25.05)