Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Rowerowi chodnikowcy w akcji


Rowerowi chodnikowcy
w akcji


W Gdańsku Osowej mieszkam już ponad 15 lat. Po dzielnicy poruszam się zazwyczaj pieszo w związku z tym mogę delektować się przepięknym rozwojem naszej dzielnicy pod każdym względem, zarówno architektonicznym, jak i krajobrazowym. Niemalże przez wszystkie wcześniejsze lata ruch rowerowy był na podobnym poziomie, jak dziś.


Mieszkańcy Osowej, którzy korzystali z tego środka transportu w naszej dzielnicy przynajmniej starali się poruszać rowerami we właściwych miejscach. Natomiast w tym roku nastąpiło, niebywałe natężenia łamania przepisów przez rowerzystów, szczególnie w wieku od 10 do ok. 25 lat. Są oczywiście rowerzyści, posługujący się swoimi jednośladami zgodnie z zasadami, jednak tych jest coraz to mniej, czyżby służby przestały reagować na tak jawne nieprzestrzeganie prawa.

Oczywiście żadnemu kierowcy samochodu nawet do głowy taka myśl nie przyjdzie, ale wyobraźmy sobie, że skoro służby nie reagują na tak elementarne zasady w ruchu drogowym to może i niech kierowcy samochodów zaczną jeździć po chodnikach tam gdzie nieustannie przemieszczają się rowerzyści, może wówczas rowerzyści się opamiętają i powrócą prawidłowe obyczaje zgodne z przepisami o ruchu drogowym.

Pragnę podkreślić, iż przemieszczam się ulicami Osowej codziennie w różnych jej miejscach i widzę, jak nagminne jazda rowerem odbywa się w miejscu do tego nie przeznaczonym tzn. tam gdzie są wyznaczone ścieżki rowerowe rowerzyści przemieszczają się po jezdni dla samochodów, natomiast tam gdzie powinni poruszać się po jezdni tam jeżdżą po chodniku, a jak wiadomo to rowerzysta powinien na chodniku dla pieszych ustępować miejsca pieszym, a nie pieszy rowerzyście tym bardziej, że żaden chodnik w Osowej nie spełnia wymogu szerokości 2m.

Oczywiście pomijam tu rodziców z małymi dziećmi, którzy teoretycznie mogą z dzieckiem jechać po chodniku dla pieszych, jednak tylko wówczas, gdy będą ustępować przejścia pieszym oraz nie będą powodować zagrożeń w ruchu pieszych. Ponadto większość poruszających się rowerów w Osowej nie posiada podstawowego wyposażenia tzn. właściwego oświetlenia oraz odblasków, a i stan hamulców i ogumienia nie jest na właściwym poziomie. I jeszcze odnośnie przejazdu rowerów przez przejścia dla pieszych to kilkukrotnie zauważyłem, że rowerzyści przejeżdżają przez nie na tylnym kole albo bez trzymania kierownicy.

A po chodniku poruszają się przecież mamy z wózkami, osoby starsze, a także osoby niepełnosprawne, które i tak mają dość problemów z poruszaniem się po nie do końca idealnych płytach chodnikowych, które zostały uszkodzone w wyniku ostatnich napraw ulicy, jakie miały miejsce choćby na ulicy Junony. Osoby starsze, a już nader wszystko osoby niepełnosprawne nie są w stanie za każdym razem odpowiednio szybko zareagować na jadących często z dużą prędkością rowerzystów tym bardziej, że doskonale wiedzą, że to właściciele jednośladów są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na chodniku.

A zatem rowerzysta widząc pieszego na chodniku winien, zejść z roweru zrobić właściwą ilość miejsca do przejścia pieszemu i w ten, a nie inny sposób minąć pieszego na chodniku. Oczywiście tylko ten rowerzysta, który jest ewentualnie do tego uprawniony. W związku z powyższym, chciałbym, aby właściwe służby w Naszej dzielnicy wzmogły właśnie teraz w okresie letnim kontrole ze szczególnym uwzględnieniem rowerzystów, którzy po Osowej poruszają się w sposób niewłaściwy, na niewłaściwie wyposażonych rowerach oraz często
zapewne bez uprawnień do poruszania się rowerem.

Oczywiście, można by było również właśnie teraz zrobić, może jakieś dodatkowe zajęcia, które pomogą tym, rowerzystom którzy nie potrafią samodzielnie przyswoić sobie elementarnych zasad poruszania się jednośladem tj. rowerem. Jednocześnie chciałbym podziękować każdemu - właściwie poruszającemu się po Osowej - rowerzyście, ponieważ to właśnie Wy jesteście najlepszym przykładem dla wszystkich tych, którzy tego nie potrafią.

Oczywiście z apelem trzeba również zwrócić się do rodziców, aby spojrzeli choćby czasem np. gdy jadą samochodem, jak poruszają się ich rowerzyści.

Z poważaniem
zdroworozsądkowiec (dane d.w. redakcji)


wtorek 31 lipca 2018 - 10:54:53 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu

KARNAWAŁ w pełni
Disco Night nadchodzi
i to wielkimi krokami

Kiedy? Bawimy się 23 lutego


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
 • do klasy 0, 1, 7 i 8
...Zapraszamy na: DNI OTWARTE
 • 9 marca 2019
 • 6 kwietnia 2019
..............w godz 11:00-13:00


PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • wtorek 17:00-20:00
 • środa 12:00-15:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl