Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Osowskie wiaty przystankowe


Osowskie
wiaty przystankowe


Szanowni Państwo, chciałbym Państwu przekazać kilka dobrych informacji z osowskiego placu budowy, jaki ostatnio mamy w wielu miejscach dzielnicy. Myślę, że niejeden Osowianin z radością zauważył już obecność nowych wiat przystankowych. Tak, stało się! Główna część projektu „Wiaty dla Osowian – część 1” z Budżetu Obywatelskiego 2018 została wykonana. Pozwolę sobie podsumować zatem co zostało zrobione i co jeszcze nas czeka.Przystanek „Biwakowa”

Na przystanku pojawiła się wiata. Do ustawienia pozostała nowa ławka, a także do powieszenia pozostała tablica z rozkładem jazdy.


Przystanek „Konkordii”

Została ustawiona nowa wiata na chodniku. We wnętrzu wiaty zostanie ustawiona ławka, a także tablica na rozkłady jazdy.Przystanek „Koziorożca”

To pierwsza wiata, która pojawiła się z projektu „Wiaty dla Osowian – część 1”. Całość zostanie jeszcze wykostkowana, ustawiona zostanie nowa ławka oraz powieszona tablica na rozkład jazdy.


Przystanek „Kukawka”

Na pętli na Kukawce także została ustawiona wiata, największa i najgłębsza z możliwych. Teren wiaty zostanie wykostkowany, zostanie ustawiona także ławka oraz powieszona tablica na rozkład jazdy.


Przystanek „Osiedle Barniewice”

Na pętli na Osiedlu Barniewice również pojawiła się wiata. Niestety, tutaj ze względu na ograniczenia własnościowe gruntów i konieczność zachowania możliwości przemieszczania się po peronie przystankowym trzeba było zrezygnować ze ścianek bocznych.

To jak na razie jedyny praktycznie w pełni gotowy przystanek – tutaj nie trzeba wykostkowania, ławki zostały ustawione. Brakuje już tylko tablicy na rozkłady jazdy.


Przystanek „Siedleckiego”

To niezwykle ważny przystanek, z którego korzystają głównie uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej. Na przystanku pojawiła się standardowa wiata. Dostawiona zostanie jeszcze ławka oraz powieszony zostanie rozkład jazdy.


Przystanek „Sołdka”

Ustawiona została także wiata przy przystanku „Sołdka” w kierunku ulicy Balcerskiego. Do wykonania zostało przesadzenie zieleni, która znajduje się „wewnątrz” wiaty, wykostkowanie podłoża, ustawienie ławki i powieszenie rozkładów jazdy.Przystanek „Sołdka”

Drugi z kompleksu przystanków „Sołdka” także został doposażony w wiatę przystankową. Wiata musiała zostać przestawiona bardziej „w głąb”, na grunt, aby zachować przepisowe 150 centymetrów chodnika dla pieszych. Wiata otrzyma jeszcze ławkę oraz tablicę z rozkładem jazdy.Przystanek „Zeusa”

Ostatnim z przystanków z listy projektowej Budżetu Obywatelskiego 2018 był przystanek „Zeusa”. Do projektu został zgłoszony przystanek w kierunku ulicy Wodnika. Już na etapie uzgadniania listy przystanków na których ustawienie wiaty jest możliwe (np. przez takie oględziny odpadł z puli przystanek „Barniewicka”) miasto przekazało mi informację, że na jednym z przystanków „Zeusa” pojawi się tzw. „wiata deweloperska”.

Taka wiata to umowa pomiędzy miastem a konkretnym inwestorem (w tym przypadku – deweloperem), że wykona jakąś część infrastruktury publicznej w ramach swojej inwestycji. Taką uzgodnioną z miastem inwestycją okazała się wiata przy przystanku „Zeusa” w kierunku ulicy Wodnika. Ponieważ niewiadome było kiedy deweloper zamierza ustawić wiatę, do Budżetu Obywatelskiego została zgłoszona wiata w kierunku ulicy Wodnika z zamiarem docelowego przestawienia jej w kierunku ulicy Barniewickiej.W ostatnich dniach okazało się, że inwestor również chciałby zrealizować swoją część obietnic złożonych miastu w tym zakresie. Wiata zatem musiała zostać przestawiona. Zadaszenie na przystanku „Zeusa” w kierunku ulicy Wodnika powróci najprawdopodobniej do 15 listopada. „Wiata deweloperska” będzie praktycznie identyczna do tej, która została przestawiona na peron przystankowy w przeciwnym kierunku. Obie wiaty zostaną doposażone w kostkowe podłoże, ławki i tablice na rozkłady jazdy.

Jak Państwo zauważyli na wielu przystankach brakuje jeszcze wykostkowania, ławek i rozkładów jazdy. Z informacji pozyskanych od wykonawcy wynika, że wszystkie prace mają zostać zakończone do końca przyszłego tygodnia, a na pewno do 15 listopada. Trzymam inwestora za słowo i będę na bieżąco sprawdzał postęp w realizacji zadania.

Jak widać – projekt „Wiaty dla Osowian – część 1” został (praktycznie już w całości) zrealizowany. Teraz czekamy jeszcze na wiaty z rozszerzenia kontraktu, które najprawdopodobniej pojawią się do końca bieżącego roku.

Są to trzy dodatkowe wiaty, które zostaną zrealizowane również z projektu BO 2018. Jakim cudem? Wykonawca złożył wyjątkowo korzystną ofertę podczas przetargu i cena jednostkowa wiaty przystankowej była mniejsza od tej wskazanej w cenniku miejskim. Dzięki dobrej cenie udało się wygospodarować pieniądze na jeszcze trzy dodatkowe zadaszenia ze wskazanej puli projektu budżetu obywatelskiego.

Staną one na przystankach:

• Oriona, kierunek dworzec PKP
• Oriona, kierunek zbiornik retencyjny
• Osowa PKP, kierunek ulica Kielnieńska

Do dzielnicy, poza wspomnianym rozszerzeniem kontraktowym, wiaty przystankowe przyjadą jeszcze w trzech etapach.

Pierwszym z nich będzie projekt o nazwie Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej – część IV A (GPKM IVA), etap 1. Z tego projektu pojawią się wiaty przystankowe przez niektórych nazywane „luksusowymi”, ponieważ są one wyposażone nie tylko w ławki i tablice na rozkłady jazdy, ale także przeróżnego rodzaju podświetlenia. Pojawią się one na przystankach:

• Biwakowa, kierunek ulica Kielnieńska
• Jednorożca, kierunek Renk
• Marsa, kierunek Renk
- Wiata z tego przystanku zostanie przestawiona na przystanek Nowy Świat w kierunku dworca PKP
• Meteorytowa, kierunek Port Lotniczy
• Owczarnia, kierunek Osowa
• Sopocka, kierunek Renk

Dnia 18 października została wyłoniona najkorzystniejsza oferta na przetarg ogłoszony przez miasto. Zgodnie z umową wykonawca ma 105 dni od daty zawarcia umowy na wykonanie projektu wiat, a następnie 56 dni na ich ustawienie. Patrząc po datach można założyć, że wiaty na wyżej wymienionych przystankach pojawią się w okolicach kwietnia 2019 roku.

Drugim etapem będzie realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Wiaty dla Osowian – część 2”. Ten projekt nie ma jeszcze ustalonej daty realizacji, ale można szacować, że wiaty pojawią się w okolicach października 2019 roku. Będą to wiaty identyczne co do wyglądu do tych stawianych dziś.

Lista przystanków:

• Konkordii, kierunek dworzec PKP
• Meteorytowa, kierunek ulica Wodnika
• Niedziałkowskiego, kierunek dworzec PKP
• Nowy Świat, kierunek Przesypownia
• Saturna, kierunek dworzec PKP,
• Siedleckiego, kierunek ulica Kielnieńska
- Tutaj przystanek zostanie przesunięty w stronę budynku policji. Nowy peron zostanie wykostkowany
• Sopocka, kierunek Wysoka-Galaktyczna

Trzecim etap to druga część projektu GPKM IVA. Ze względu na to, że tzw. „luksusowe” wiaty będą doświetlone, to muszą mieć one podłączenie do źródeł prądu. W niektórych przypadkach okazało się to trudniejsze niż zakładano. Są to wiaty na przystankach:

• Iławska, kierunek Chwaszczyno
• Myśliborska, kierunek Chwaszczyno
• Myśliborska, kierunek Oliwa
• Sopocka, kierunek Chwaszczyno

Te 4 przystanki, według wstępnych szacunków, powinny otrzymać wiaty do wiosny 2020 roku. Pieniądze na te wiaty są, jednak potrzebny jest dłuższy czas na opracowanie tzw. programu funkcjonalno-przestrzennego tychże wiat.

Jako bonus mogę dodać, że na dwóch naszych przystankach w kierunku Oliwy (Nowa oraz Sopocka) w 2019 roku pojawić się mają tablice Systemu Informacji Pasażerskiej. Zatem XXI wiek wita i na Osową, po tak długim czasie.

Mam nadzieję, że te drobne, ale jakże potrzebne elementy infrastrukturalne ucieszą Państwa i nie raz przydadzą się w Państwa podróżach. Oby wiaty służyły Państwu jak najwygodniej i jak najdłużej.

Bartosz Stefański
Radny Dzielnicy Gdańsk Osowa

niedziela 04 listopada 2018 - 18:28:20 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


ankieta.jpg

Polecamy firmy / usługi

maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
  • do przedszkola
    dzieci urodzone w 2016
  • do żłobka
    dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
  • do klas 0-VIII naszej szkoły
...
PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
  • wtorek 17:00-20:00
  • środa 12:00-15:00
  • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl