Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Który wariant dla ul. Koziorożca?


Który wariant
dla ul. Koziorożca?


W czwartkowe popołudnie, 10 stycznia, w Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego, odbyło się spotkanie z mieszkańcami Osowej poświęcone planowanej budowie ulicy tzw. Nowej Koziorożca. Pracownicy gdańskiego magistratu przedstawili obecnym cztery proponowane warianty. Mieszkańcom spodobały się szczególnie dwa z nich.Ulica, nazwana roboczo Nową Koziorożca, połączyć ma odcinek od ul. Niedziałkowskiego (mniej więcej na wysokości popularnego w tej dzielnicy sklepu "Czerwona Torebka") do ul. Kielnieńskiej. Na razie jest ona na etapie bardzo wczesnego, wstępnego planowania. To dla tego fragmentu ulicy przedstawiono mieszkańcom wstępne cztery warianty budowy.

Gotowa jest z kolei dokumentacja projektowa dla innego odcinka ul. Koziorożca: od ul. Niedziałkowskiego do ul. Nowy Świat (fragment ulicy od strony ul. Nowy Świat został już wykonany w ramach wcześniejszych inwestycji) . Przetarg na budowę tej drogi ogłoszony zostanie w pierwszym kwartale tego roku.

W ubiegłym roku, kiedy pojawiły się informacje o planowanej inwestycji pomiędzy ul. Niedziałkowskiego a Kielnieńską, część mieszkańców sprzeciwiła się jej realizacji. Jak argumentowali, obawiają się zwiększenia ruchu samochodowego, w tym pojawienia się na tej dzielnicowej ulicy samochodów ciężarowych. Jednak większość mieszkańców, jak się okazało, popiera ten projekt. Podczas czwartkowego spotkania wszyscy zgadzali się co do tego, że ulica ta powinna zapewniać bezpieczeństwo i wygodę pieszym.

Pierwszy: budowa układu drogowego o szerokości 2x3,5 metra, ze wskazaniem ścieżek rowerowych i chodnika po stronie północnej, a także ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego o szerokości 3 metrów. Ten układ "spinałby", za pomocą rond, odcinek od sklepu "Czerwona Torebka" do ul. Kielnieńskiej/Spacerowej.

Drugi: budowa drogi, ale o zawężonych dwóch pasach jezdni - o szerokości 2,5 metra każdy. Od strony północnej wydzielony zostałby chodnik, natomiast od strony południowej pojawiłaby się zagospodarowana zieleń. Ten wariant dopuszcza włączenie ulic od strony północnej do ul. Koziorożca. Włączone byłyby też ulice od strony południowej.

Trzeci: (ten wariant miał połączyć różne oczekiwania mieszkańców, dotyczące m.in. spowolnienia tej ulicy) w tym przypadku pasy jezdni zawężone byłyby do szerokości 2,75 metra każdy. Zagospodarowany zostałby teren zieleni, a do tego powstałby wyodrębniony chodnik. Od strony północnej powstałaby zielona przestrzeń, z chodnikiem i dopuszczeniem ruchu rowerowego. Byłaby to ulica o statusie "tempo 30", czyli z ograniczoną dopuszczalną prędkością. Od strony południowej byłaby możliwość włączenia tamtejszych ulic w ul. Koziorożca. Co ważne, ta ulica miałaby budowę meandrującą, a więc wybudowana zostałaby droga z naturalnymi technicznymi utrudnieniami, które uniemożliwiłyby kierowcom mocniejsze wciśnięcie pedału gazu.

- Drugi i trzeci wariant nie są zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania. Natomiast możliwość ich realizacji daje tzw. specustawa. Ubiegamy się w takim przypadku o tzw. decyzję ZRID, która umożliwi realizację układu drogowego - przyznała podczas spotkania Katarzyna Jaskuła z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Czwarty: stworzenie w granicach brakującego odcinka ul. Koziorożca deptaka pieszego z dopuszczeniem ruchu rowerowego.

- Pojawiła się też propozycja ze strony mieszkańców, dotycząca powstania jedynie buspasa, a więc drogi dla autobusów. Zwróciliśmy się do Zarządu Transportu Miejskiego z zapytaniem, czy przewiduje on wprowadzenie na tym fragmencie ulicy ruchu autobusowego. ZTM nie ma takich planów - zaznaczyła Jaskuła.

- Jeżeli powstanie jezdnia w ul. Koziorożca to będzie to jezdnia w strefie "tempo 30", czyli tak jak dzisiaj funkcjonuje to w zasadzie w całej Osowej. Drugie założenie dotyczy samochodów ciężarowych. Tak jak w całej dzielnicy obowiązuje ograniczenie wjazdu pojazdów do 8 ton, tak też będzie na tej ulicy – podkreślał Wawrzonek.

Co ważne, projekt budowy tzw. Nowej Koziorożca powstanie w ramach innego projektu: przebudowy tzw. starej (istniejącej) ulicy Kielnieńskiej. Przygotowując się właśnie do tej inwestycji, miasto zdecydowało o objęciu pracami także brakującego odcinka ul. Koziorożca.

- W tym momencie przygotowujemy projekt modernizacji tzw. starej Kielnieńskiej. Ta ulica nie może już czekać na tzw. Nową Kielnieńską, której budowa dedykowana będzie przede wszystkim temu, by ruch kołowy uspokoił się u państwa. Dziś główny ruch odbywa się właśnie na drodze wojewódzkiej 218, czyli obecnej ul. Kielnieńskiej.

Zasadniczym problemem jest dziś jej stan nawierzchni, ale planowana modernizacja nie będzie zwykłą naprawą. Tę ulicę trzeba będzie odwodnić, i właśnie dlatego, przy okazji, zamierzamy wykonać omawiany odcinek ul. Koziorożca - tłumaczył Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w gdańskim magistracie. - W ul. Koziorożca także zbudowane zostanie odwodnienie i wprowadzone zostaną rozwiązania infrastrukturalne, które zapewnią na niej bezpieczną prędkość samochodów.

Mamy świadomość, że nie na wszystkich kierowców działają znaki drogowe, za to na wszystkich działają przeszkody czy kręta droga, po której nie można się rozpędzać.

W spotkaniu uczestniczyła ponad setka mieszkańców.

Tekst: Kamila Grzenkowska UMG

piątek 11 stycznia 2019 - 18:58:11 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk

monaeliza.jpg
ul. Wodnika 44 - Gdańsk Osowa
Salon Fryzjerski MonaEliza
zatrudni fryzjerkę


Poszukujemy kreatywnych osób, chcących rozwijać się
w technikach fryzjerskich.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości
Z A D Z W O Ń
609 877 416


Chętnie opowiemy o naszej pasji
i o tym, dlaczego warto z nami współpracować.
Szczegóły oferty pracy
kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
  • do przedszkola
    dzieci urodzone w 2016
  • do żłobka
    dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
  • do klas 0-VIII naszej szkoły
...
PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
  • poniedziałek 17:00-20:00
  • wtorek 17:00-20:00
  • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl