Kara za uszkodzenia drzew w Osowej |
| Kara za uszkodzenia drzew w Osowej Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego nałożył karę na Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska za uszkodzenie 13 drzew podczas remontów drogi i chodnika przy ul. Galaktycznej, Kielnieńskiej oraz na skrzyżowaniu ulic Feniksa i Herkulesa. Suma jaka ma zapłacić miasto to 140 tys. zł. Jednak póki co, egzekucja została wstrzymana a w zasadzie odroczona na okres pięciu lat. Część z uszkodzonych drzew, to pomniki przyrody. Jak informuje profil w mediach społecznościowych "Drzewa w Mieście dla Klimatu" Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska miała wiedzieć, że inwestycja w obecnym kształcie doprowadzi do zniszczeń drzew, a mimo to nie podjęto żadnych działań zapobiegawczych:
Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, kara została odroczona na 5 lat, jednak biorąc pod uwagę skalę zniszczeń, wiele drzew najpewniej umrze lub ulegnie przewróceniu. Tymczasem głos w sprawie zabrała też sama DRMG. W związku z pojawiającymi się zarzutami dotyczącymi stanu drzew przy ul. Galaktycznej i Kielnieńskiej informujemy, że drzewa te są pod stałą obserwacją naszych przyrodników. Chcemy podkreślić, że wspomniana w piśmie Urzędu Marszałkowskiego kara finansowa nie jest ostateczna – zostanie nałożona wyłącznie w przypadku, gdy po upływie 5 lat okaże się, że naruszenie systemu korzeniowego wpłynęło znacząco na ich żywotność. Podczas realizacji prac, w momencie stwierdzenia nieprawidłowości, służby DRMG natychmiast zareagowały, podejmując działania mające na celu ochronę drzew. Prace były objęte nadzorem, a z wykonawcą prowadzono bieżący dialog, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie środki zabezpieczające i ograniczyć ryzyko dla zieleni. Wykonawca otrzymał precyzyjne wytyczne dotyczące prowadzenia prac w pobliżu drzew. Niestety, w jednym z odcinków operator koparki nie zastosował się do zaleceń dotyczących ręcznego prowadzenia robót, co doprowadziło do uszkodzenia systemu korzeniowego. Podejmujemy wszelkie możliwe kroki, by ograniczyć skutki tego zdarzenia i zapewnić dalszą ochronę drzew. Dodajmy, Aneta Niezgoda z DRMG podkreśliła w wypowiedzi dla Radia Gdańsk, że po wykryciu nieprawidłowości reakcja była natychmiastowa. – Wykonawca przed rozpoczęciem prac otrzymał precyzyjne wytyczne dotyczące prowadzenia robót w pobliżu drzew. Niestety w jednym z odcinków operator koparki nie zastosował się do zaleceń dotyczących ręcznego prowadzenia robót, co doprowadziło do uszkodzenia systemów korzeniowych. Podjęliśmy działania mające na celu ochronę drzew. Prace były objęte nadzorem, poinformowała Aneta Niezgoda. Źródło: DRMG, Drzewa w Mieście dla Klimatu, Radio Gdańsk fot: Drzewa w Mieście dla Klimatu |
| |















