WiadomośćOsowscy rowerzyści przemówili
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
sobota 23 czerwca 2018 - 20:13:49


Osowscy rowerzyści przemówili

W sobotnie przedpołudnie odbył się przejazd rowerem po ulicach naszej dzielnicy. Chcieliśmy spojrzeć z perspektywy dwóch kółek na Osowę. Na początku kieruję podziękowania osowskim mediom, które wcześniej opublikowały zaproszenie na wydarzenie, a dzięki temu informacja o spotkaniu dotarła do osowian. Dziękuję również za wsparcie merytoryczne podczas objazdu mieszkańcowi naszej dzielnicy Łukaszowi Bosowskiemu ze stowarzyszenia Rowerowa Gdynia.


Na początku przedstawiłem inwestycje dla Osowej, które będą dotyczyły rowerzystów.

Przede wszystkim powstaje duży projekt rowerowy - Rower Metropolitalny „Mevo”, który w całości powstanie do marca przyszłego roku, a zakłada dostarczenie ponad 4000 rowerów wspomaganych elektrycznie w 12 gminach na Pomorzu.

W samej Osowej ma powstać 8 stacji rowerowych:

1. OSOWA PKP,

2. Barniewicka/Biwakowa,

3. SP 81,

4. Balcerskiego/Kielnieńska,

5. Wodnika/Kielnieńska,

6. Jednorożca/Wodnika,

7. Junony/Wodnika,

8. Koziorożca/Jednorożca. W przyszłości planuje się rozbudowę istniejących stacji i dodanie nowych lokalizacji. Miesięczny abonament ma kosztować 10 zł, gdzie można dziennie do 1,5h/dzień jeździć, a potem każda rozpoczęta minuta to kolejne 5 gr.

Koziorożca, Zeusa – to ulice, które w przyszłym roku zostaną wybudowane z zakrzywioną geometrią jezdni, dzięki czemu ruch drogowy będzie w naturalny sposób spowolniony. Ruch rowerowy jest przewidziany na ciągach pieszo-rowerowych i na jezdni.

Mają to być ulice typowo osiedlowe. Uczestnicy obiecali, że będą sytuację monitorować po oddaniu inwestycji. Nowy Świat, który powstaje i ma zostać oddany do grudnia będzie posiadał przy krawędziach jezdni pasy rowerowe o szerokości 1,5m każdy (przykład ul. Wita Stwosza z Oliwy).

W wakacje rozpocznie się projektowanie ul. Kielnieńskiej – sprawa ruchu rowerowego wciąż otwarta. W przyszłym roku ma ruszyć remont ul. Barniewickiej na odcinku od ul. Pegaza do ul. Kielnieńskiej. Gdzie ma pójść ruch rowerowy? Może chodnik miejscami jest za szeroki… Na pewno w jezdni zabraknie miejsca na pasy rowerowe (brak potrzebnej szerokości).

Może warto również wprowadzić na jezdni specjalne oznakowanie…? Będę w tej sprawie konsultował się z Inżynierią Ruchu Drogowego, a także oczywiście o to bezpośrednio zapytam mieszkańców ul. Barniewickiej.

Niestety rejon SP 81 to najstarsze ulice w dzielnicy, a w momencie rozrysowywania ich na mapie nie przewidziano ścieżek rowerowych czy innej rowerowej infrastruktury. Zebrani stwierdzili, że warto iść dalej w kierunku uspokajania ruchu drogowego, a także wskazanym jest podjąć dyskusję nad wprowadzaniem ruchu jednokierunkowego na wielu ulicach w tym rewirze dzielnicy.

Wyruszyliśmy spod siedziby Rady Dzielnicy, a następnie Zeusa – Junony (rekomendacja ścieżki rowerowej) – Osowa PKP (powstanie parking rowerowy osłonięty wiatą w ramach modernizacji pętli) – Planetarna (w ramach generalnego remontu uspokojenie ruchu i bezpieczniejszy przejazd rowerem) – Nowy Świat – Wodnika – Junony(trwają teraz prace gwarancyjne) – Koziorożca – Jednorożca – Kielnieńska. Chociaż muszę szczerze przyznać, że tak naprawdę ostatnie dwa punkty już odpuściliśmy z uwagi na ulewę…

Cali mokrzy, ale zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu i dyskusji szybko rozjechaliśmy się do domów.

Co warte podkreślenia, sporą uwagę zwróciliśmy na obwodnicę, która blokuje ruch rowerowy do Oliwy, TPK i dalej… Z uwagi też na liczne prośby ze strony mieszkańców złożę pismo, w którym zawnioskuję o realizację ścieżki rowerowej z Osowej do Oliwy.

Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania. Ważne, żeby pamiętać… Ulice należą do wszystkich użytkowników - kierowcy, rowerzyści, piesi (z wyłączeniem oczywiście dróg szybkiego ruchu), a na tych typowo osiedlowych to priorytetem są dwie ostatnie grupy.

Pozdrawiam,
Radny dzielnicy Gdańsk-Osowa
Jan Perucki

Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://osowa24.pl/news.php?extend.5132 )