Wiadomość„Władcy Czasu” - wystawa sztuki współczesnej
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 13 maja 2019 - 14:18:44


„Władcy Czasu” - wystawa sztuki współczesnej

Instytut Cybernetyki Sztuki i Galeria Spiż w Gdańsku Osowej zapraszają na wystawę sztuki współczesnej - "Władcy Czasu". Wernisaż - otwarcie wystawy już w piątek - dzień przed Nocą Muzeów - 17go maja PIĄTEK 19:00 – 22:00. Godziny otwarcia w Noc Muzeów - 18 maja oraz 19 maja, SOBOTA i NIEDZIELA: 16:00 - 20:00.Artyści | Artists:

Agata Augustynowicz, Andrzej Awsiej, Jakub Bielawski, Paulina Bernacka, Marcin Bożek, Jowan Czerkas, Jakub Depka, Leszek Golec i Tatiana Czekalska, Ines Jabłońska, Maria Krupa, OBPW, Patrycja Orzechowska, Piotr Pawlak, Mateusz Pęk, Jan Przyłuski, Marek Rogulski, Paweł Sasin, Tomasz Skórka, Arkadiusz Sylwestrowicz, Marek Targoński, Marta Tobolska _Sylvia & Magic's Stuff, Mariusz Waras, Piotr Weychert.

Na otwarciu w piątek koncert współczesnej muzyki improwizowanej | concert of contemporary improvised music: Marcin Bożek, Jowan Czerkas, Piotr Pawlak + Rogulus

performansy / koncert: Piotr Weychert Jakub Bielawski; Jowan Czerkas & Marek Rogulski

Kurator: Marek Rogulski

Współpraca kuratorska

Współpraca: Pracownia Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych ASP Gdańsk: Arkadiusz Sylwestrowicz; asystent: Mateusz Pęk; Katedra Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej: Krzysztof Wróblewski; współprowadzący: Kacper Radziszewski, Paweł Sasin.

Wystawę dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Organizuje: Fundacja TNS,

wstęp wolny
Partnerzy / Współpraca: ASP Gdańsk, PG Gdańsk, CSW ŁAŹNIA.

Wystawa "WŁADCY CZASU" odniesie się do problematyki czasu w kulturze oraz rozumienia znaczeń i percepcji dzieła sztuki.

Problem czasu ściśle łączy się z ideą możliwości mierzenia czasu a tym samym ze specyficznym jego rozumieniem (czas linearny: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość), który zakłada możliwość mierzenia upływu czasu Tym samym wystawa nawiąże do historii miejsca sztuki w którym będzie realizowana - w Gdańsku Osowie, w dawnym urzędzie Miar i Wag.

Artyści, poprzez dzieła sztuki poddają propozycje interpretacji rzeczywistości. Z jednej strony są niejako „władcami czasu” i wyobraźni społecznej oraz posiadają moc kreowania sposobów postrzegania rzeczywistości. Z drugiej strony nie mogą uciec od konieczności funkcjonowania w ramach porządku społecznego, który stymuluje ich starania W jaki sposób się to odbywa, jaki rodzaj refleksji skłania artystów do wyboru takich a nie innych propozycji w zakresie podejmowanej aktywności?

Co urzeczywistniają swymi wyborami? Jakie granice wyobraźni wyrażane są świadomie lub bezwiednie w snutych opowieściach i artystycznych propozycjach? Co mówią one o tożsamości kulturowej w kontekście istnienia reguł jak i przemian współczesnego świata? Czas w antropologii to kluczowa wartość tożsamości kulturowej.

Problem czasu to zarazem problem rozumienia dzieła sztuki. Czy czas i dzieło sztuki to wartości wtórne? Oba są w istocie problemami o charakterze filozoficznym. Już w czasach starożytnych rozwinięto różne koncepcje czasu. Heraklit ujmował czas poprzez fenomen zachodzenia przemian w świecie. Dla Parnimedesa czas miał charakter „pełny”, całościowy.

Różne społeczeństwa kładą nacisk na różne rozumienie czasu i różne funkcje jakie te propozycje intelektualne mogą pełnić. Mamy zatem różne typologie czasu: na przykład rozróżnienie na czas linearny i czas rytualny oraz wizję czasu w kulturze rozumianego jako wartość wtórna. Złożoność współczesnego świata oraz nowe środowisko technologiczne sprawiają zarazem, iż rozwiązania sprawdzone w „przeszłości” mogą nie być adekwatne do wyzwań jakie niesie z sobą przyszłość.

Złożona kultura rodzi bowiem nowe uwarunkowania i nowe możliwości. Intelektualne i artystyczne dociekania w tym zakresie natrafiają na społecznie ważną potrzebę „redukowania ryzyka w świecie wypełnionym przygodnością i niepewnością.” (Niklas Luhmann)
Potrzeba prowadzenia badań naukowych i interwencji artystycznych mierzy się zatem z koniecznością istnienia porządku „reguł funkcjonalnych” w społeczeństwie.

/ICS Rogulski Marek

Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://osowa24.pl/news.php?extend.5492 )