WiadomośćO herbacie przy herbacie w ZSO nr 2
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 13 grudnia 2019 - 16:57:23


O herbacie przy herbacie
w ZSO nr 2


Herbata ma w sobie tą właściwość, że łączy ludzi, ale też idee i pomysły, bo przecież herbata to nie tylko napój. Podczas pierwszego spotkania, rozmawialiśmy o legendach, związanych z historią herbaty, o pochodzeniu, produkcji, a nawet etymologii słowa. Spotkania z herbatą w roli głównej zaproponowało nam Stowarzyszenie MagnoliaSpotkanie pierwsze: 22.11.2019

Za herbatą kryje się wiele tajemnic, legend, ciekawostek i też dużo historii. Mówi się, ze już ponad 5 tysięcy lat temu mityczny władca Shennong, którego imię oznacza „Boski Rolnik”, podobno jako pierwszy odkrył właściwości herbaty już ponad 5 tysięcy lat temu.

Roślina, z której jest produkowana herbata nosi nazwę: Camellia Sinensis. Powszechnie nazywane w Polsce herbatki, ziołowe czy owocowe, to tak naprawdę napary z innych ziół i roślin. Herbata (a nie herbatka), to napar z rośliny Camellia Sinensis. Jej podstawowe odmiany to: Camellia sinensis var. assamica – herbata assamska pochodzi z regionu Assam w Indiach) Camellia sinensis var. sinensis – odmiana typowa (uprawiana obecnie w różnych krajach).

Z tych odmian, mamy różnego rodzaju krzyżówki i szczepy. Mamy 7 typów herbat: zielona, żółta, biała, turkusowa (oolong), czarna, czerwona (w tym również pu-erh). Co ciekawe w krajach Azji m.in. w Chinach herbatę, którą my nazywamy czarną, Chińczycy nazywają czerwoną.

Herbatę uprawia się w klimacie ciepłym, łagodnym z regularnymi opadami, sprzyjający jest klimat monsunowy odznaczający się dużym nasłonecznieniem i wysokimi sumami opadów. Herbata swoje optimum osiąga na obszarach o średnich rocznych temperaturach od 10 do 30°C. kraje uprawiające herbatę to m.in.: Chiny, Indie, Kenia, Sri Lanka, Turcja, Wietnam, Iran, Indonezja, Argentyna, Japonia, Gruzja. Najbardziej znanymi, indyjskimi prowincjami herbacianymi są Assam i Darjeeling. A herbacianą wyspą nazywają Sri-Lankę (znaną również jako wyspa Cejlon).

Spotkanie drugie: 06.12.2019

Herbata może też stanowić doskonałe tło do innych działań czy przedsięwzięć.

Nawiązując do Stanisława Sojki i jego utworu „Tolerancja”,
„Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać.”

Piliśmy nie tylko herbatę, a wszyscy daliśmy coś od siebie i na chwilę zamieniliśmy się w Elfów Św. Mikołaja i przygotowując małe upominki, dla dzieci, który miały spotkać się z Osowskim Mikołajem w Parku Chirona. Pomagał nam nasz specjalny gość Miś Kreatywniś. Tak powstało, w wykonaniu, zarówno dzieci, jak i dorosłych 67 pięknych drewnianych podstawek z życzeniami od serca i herbatką.
Rozmawialiśmy też o herbacie w filmach, o herbacie w literaturze, poruszając też przy okazji inne wątki.

Mimo, że na naszych DNIACH HERBATY to herbata jest w centrum, bo o niej właśnie mówimy, to jednak chcieliśmy też pokazać, że tematy i zagadnienia mogą być przeróżne, a herbata mimo, że nie będzie wtedy na pierwszym miejscu, może z łatwością komponować się z różnorodnymi, nieoczywistymi działaniami.

Był też konkurs, a wylosowaną nagrodą główną był „Dziennik Kreatywny” Doroty Sumiły.

Spotkanie trzecie: 13.12.2019

Ostatnie spotkanie w tym roku z cyklu Osowski DNI HERBATY 2019 przypadło w okolicy nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Herbaty przy herbacie białej. Pokazalismy herbatę białą zaparzoną na różne sposoby (w tym tzw. „Cold Brew”) oraz herbaciane koktajle.

Zwróciliśmy uwagę na aspekt społeczny, było trochę naszej historii z herbatą, a także pokaz obrazów malowanych herbatą. Był również też kreatywny warsztat, podczas którego przy herbacie będzie można było spróbować wykorzystać herbaciane barwniki do własnych niepowtarzalnych dzieł, napisać kartkę świąteczną oraz posłuchać w tle muzyki i utworów inspirowanych herbatą.

A ze strony naszej redakcji i uczestników projektu, organizatorom
należą się ogromne brawa i podziękowania za herbaciane eventy.

Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://osowa24.pl/news.php?extend.5700 )