WiadomośćDRMG ogłosiła przetarg na PSZOKa w Osowej
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela 15 grudnia 2019 - 13:07:43


DRMG ogłosiła przetarg
na PSZOKa w Osowej


Rozpoczęła się kolejna faza przygotowań do budowy pierwszego gdańskiego PSZOKa na granicy Osowej i Klukowa, przy ul. Meteorytowej (obok istniejącej Biedronki przy węźle Owczarnia). Przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj pojawił się na stronie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Planowana termin realizacji to 30.06.2021 r.Przedmiotem zamówienia jest realizacja zadania pn. „Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowanego w Gdańsku przy ul. Meteorytowej” w trybie „Zaprojektuj i zbuduj”.

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK, to miejsca, w których gdańszczanie będą mogli bezpłatnie pozbyć się "problematycznych" odpadów, takich jak meble, telewizory, lodówki i inny sprzęt, którego nie można wyrzucić do tradycyjnych pojemników czy zostawić w altance śmietnikowej.

To rozwiązanie ma zachęcić mieszkańców do tego, by nie wywozili wielkogabarytowych rzeczy do lasu czy na nielegalne wysypiska, ale właśnie do jednego z przystosowanych do tego Punktów.

Co będzie można zostawić w PSZOKu?

Między innymi: meble, gruz (po remoncie mieszkania), kafelki, sanitariaty, przeterminowane lekarstwa, wszelkie chemikalia, farby i lakiery, żarówki, baterie, akumulatory, zużyte opony oraz sprzęt RTV i AGD, a nawet odzież i obuwie, jak również makulaturę, szklane opakowania i tworzywa sztuczne.

Budowy PSZOKów w polskich miastach wymaga Ministerstwo Środowiska, co wynika z kolei z dyrektyw unijnych. Jeżeli dane miasto będzie starać się o środki unijne na projekty związane z odpadami, to będzie musiało wykazać się posiadaniem właśnie takich Punktów.

Źródło: Karol Ważny, UM w Gdańsku, DRMGŹródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://osowa24.pl/news.php?extend.5706 )