WiadomośćGłosujemy w Budżecie Obywatelskim 2024
(Kategoria: Archiwum)
Dodane przez admin
niedziela 10 września 2023 - 21:10:00


Głosujemy w Budżecie Obywatelskim 2024

To już jedenasty raz, kiedy w ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku to mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu miasta. Gdańszczanki i Gdańszczanie zgłaszają swoje pomysły, a w trakcie głosowania decydują, które z nich zostaną zrealizowane. Mieszkańcy Osowej będą głosować na projekty dzielnicowe - 7, w zielonym budżecie - 1 oraz oczywiście na projekty ogólnomiejskie.BO.jpg

W tym roku na listy do głosowania trafi 399 projektów, w tym 354 dzielnicowe i 45 ogólnomiejskich. Ogólnomiejskie to 12 projektów Zielonego BO i 33 "regularnego" Budżetu Obywatelskiego. Dzielnicowe to z kolei 270 projektów "regularnego" BO i 84 Zielonego BO.

Wśród projektów ogólnomiejskich jest kilka związanych bezpośrednio z naszą dzielnicą, jak chociażby projekt "Biblioteka Samoobsługowa 24/7 w Osowej z nowościami wydawniczymi".

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Nagrody dla tych, co zagłosują

Podobnie, jak przed rokiem, także i w tym Miasto będzie nagradzać osoby głosujące - choćby dlatego nie warto zostawiać głosowania na ostatni moment.

Każdego dnia głosowania 5 osób wygrywać będzie pakiety z gadżetami BO. Będą to kolejno: 1, 10, 100, 500, 1000 osoba, która odda głos na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Pracownicy urzędu będą się kontaktować indywidualnie ze zwycięzcami (za pośrednictwem maila bądź numeru telefonu wpisanego do formularza w trakcie głosowania).

Nagrodę przewidziano także dla dzielnicy Gdańska, w której zagłosuje najwięcej mieszkanek i mieszkańców (pod kątem procentowym). Wygra ona iluminacje świąteczne. Wystarczy podczas głosowania zaznaczyć w systemie dzielnicę, w której się mieszka. Ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy. W zeszłym roku iluminacja świąteczna trafiła do dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

reklama
HKO.jpg

Mobilne punkty do głosowania

Nie każdy w naszym mieście ma dostęp do internetu, nie każdy potrafi się nim posługiwać. Często dotyczy to osób starszych czy niepełnosprawnych. Jednak każdy mieszkaniec Gdańska ma prawo do głosowania na projekty BO. Dlatego, na czas trwania głosowania, zorganizowane będą mobilne punkty do głosowania w dzielnicach Gdańska. W tych punktach będzie można, z pomocą konsultantów, zagłosować na wybrane projekty. Wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości.

Osowa: 22.09.2023 r. - 9:00 - 12:00 ull. Koziorożca,
plac przy pasażu Czerwona Torebka

Oto list projektów:

Projekty dzielnicowe w Budżecie Obywatelskim 2024

nr 1 - Osowa kocha las

nr 2 - Koniec klepiska – poszerzenie odcinka ulicy Dionizosa

nr 3 - Nauka pływania dla osób 26+

nr 4 - Jasne i Bezpieczne Parki! Oświetlenie parku Diany i okolic - etap II

nr 5 - Bezpieczna i oświetlona ul. Ateny

nr 6 - Oświetlenie w Parku przy ul. Bliźniąt

nr 7 - Plac zabaw dla dorosłych

Projekty dzielnicowe w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2024

nr 1 - Park Wytchnieniowy przy ul. Niedziałkowskiego - etap II

Projekty ogólnomiejskie w Budżecie Obywatelskim 2024
związane bezpośrednio z Osową

nr 13 - Godzina basenu dla rodziców z dziećmi z niepełnosprawnościami

nr 14 - Biblioteka Samoobsługowa 24/7 w Osowej z nowościami wydawniczymi

nr 19 - Bezpieczni na rolkach - otwarte warsztaty dla dzieci i dorosłych

nr 25 - ROWEROWY GÓRNY TARAS GDAŃSKA (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa)

Projekty ogólnomiejskie w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2024
związane bezpośrednio z Osową

nr 10 - Spacery przyrodnicze z przewodnikiem w każdej dzielnicy Gdańska

nr 11 - ZIELONY GÓRNY TARAS GDAŃSKA (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa)


Ile pieniędzy w Budżecie Obywatelskim 2024?

W tegorocznej puli BO do wykorzystania jest 20 441 573 złote z miejskiej kasy.

W tym, na projekty dzielnicowe przeznaczono 16 624 463 złote, a na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 złotych.

Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 złotych.

Głosujemy w dniach 11 - 25 września 2023 r.

BO.jpg

UMG


Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://osowa24.pl/news.php?extend.6809 )