Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Wiadomości z Gdańska


Realizacja palmiarni wkracza w decydującą fazę
Budowa nowej rotundy czyli pierwszy z planowanych trzech etapów rewitalizacji i przebudowy Palmiarni zmierza ku końcowi. W marcu 180-letni daktylowiec i inne rośliny, dotąd mieszczące się w starym obiekcie rotundy zyskają nowe, lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Umowa na I etap rewitalizacji i przebudowy Palmiarni w Parku Oliwskim podpisana została w lipcu 2017. Prace obejmowały m.in. rozbiórkę istniejącej i budowę nowej rotundy, w której znajduje się 180-letnia palma daktylowa! Pierwsze prace związane z budową rotundy polegały na zabezpieczeniu istniejącej roślinności.


30 otwartych konkursów na dyrektorów placówek oświatowych
12 stycznia zostanie ogłoszona I tura konkursów na dyrektorów 10 placówek oświatowych w Gdańsku. Łącznie przewidziano w tym roku trzy tury, w których wybranych ma być 30 dyrektorów: szkół, przedszkoli, ośrodków, poradni.

Konkursy są otwarte dla publiczności, co oznacza, że osoby zainteresowane mogą w nich uczestniczyć w charakterze obserwatorów w czasie, gdy kandydat prezentuje swoją koncepcję funkcjonowania i rozwoju placówki, a także gdy odpowiada na pytania członków komisji.


45. gdańskie Splendory! Rozpoczynamy nabór kandydatur
Trzech kandydatów do Nagrody i jeden kandydat do Tytułu Mecenasa Roku – do 30 stycznia można zgłosić swoich faworytów do wyróżnienia Splendor Gedanensis. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, zostanie również wybrany laureat laureatów.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Nagrodą towarzyszącą Splendorom jest Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska – za wsparcie działań w kulturze w 2017 roku.

Do 30 stycznia można zgłaszać kandydatów do nagrody i tytułu mecenasa. Spośród nich zostaną wybrane nominowane osoby, z których Kapituła Nagrody wybierze trzech laureatów i mecenasa roku. W tej edycji, jak co pięć lat, zostanie wyłoniony przez Kapitułę również laureat laureatów spośród wszystkich dotychczasowych nagrodzonych.


Pierwsze w tym roku wyłożenie projektów planów miejscowych
Od 2 do 31 stycznia w Biurze Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 do publicznego wglądu zostało wyłożonych dziesięć projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronie www.brg.gda.pl. Po raz kolejny została przygotowana także animacja, która na mapie Gdańska prezentuje lokalizacje obszarów objętych projektami planów miejscowych.

Do wglądu są udostępnione również prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie.

Projektanci planów udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00 w siedzibie BRG. Informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronie www.brg.gda.pl oraz na bip.brg.gda.pl.