Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Wiadomości z Gdańska


Jubileuszowy 20. Festiwal Jazz Jantar od niedzieli w Żaku
Od 29 października do 12 listopada w klubie Żak będzie trwać kolejna odsłona jubileuszowego, 20. Festiwalu Jazz Jantar. W programie jesiennej edycji znalazło się 21 różnorodnych koncertów.

Jazz Jantar jest najstarszym na Wybrzeżu festiwalem jazzowym. Jest to również jedno z najstarszych wydarzeń tego typu w Polsce.

Jesienną edycję otworzy koncert Ex Eye, czyli czworo wyjątkowych osobowości muzycznych: Colin Stetson, Toby Summerfield, Shahzad Ismaily i Greg Fox. Repertuar, który zaprezentują podczas koncertu, został nagrany w wytwórni specjalizującej się w muzyce metalowej. Artyści są znani z niekonwencjonalnego podejścia do jazzu i mieszania różnorodnych stylistyk dźwiękowych. Czerpią inspiracje od Toma Waitsa przez The Chemical Brothers po Arcade Fire.


Jak trafić na groby najbliższych i znajomych? Pomoże wyszukiwarka miejsc pochówku
Na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni funkcjonuje wyszukiwarka, w której zgromadzone są informacje dotyczące miejsc pochówku na dziewięciu gdańskich cmentarzach komunalnych. Jak działa, jak dzięki niej można znaleźć konkretny grób? SPRAWDŹCIE.

Wyszukiwarka umożliwia odnalezienie grobu osób pochowanych na cmentarzach komunalnych miasta Gdańska.


Akcja "Znicz" od 27 października do 2 listopada. Policja radzi i przestrzega
Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych będzie więcej patroli policji. Funkcjonariusze będą kierować ruchem ulicznym, bowiem przy największych nekropoliach w Gdańsku zmieni się organizacja ruchu.

- Policjanci będą sprawdzać prędkość jazdy, stan techniczny samochodów i trzeźwość kierowców. Będziemy sprawdzać, czy są zapięte pasy, czy dzieci jeżdżą w fotelikach - wylicza Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.


Wiele osób porządkuje groby bliskich, przygotowując je do Dnia Wszystkich Świętych. Zajęci porządkowaniem nagrobków często nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki, telefony i dokumenty pozostawiane na ławkach lub płycie nagrobka. Niestety niektórzy ten okres wykorzystują jako okazję do kradzieży.

- By zwiększyć Państwa bezpieczeństwo, gdańscy policjanci kontrolują cmentarze i tereny przycmentarne - mówi Ciska. - Kierowani tam są między innymi policyjni wywiadowcy ubrani po cywilnemu, którzy będą wyłapywać z tłumu przestępców kieszonkowych.


Tramwaje i autobusy - jak dojechać na gdańskie cmentarze
W Gdańsku mamy dziewięć cmentarzy komunalnych. Zarząd Transportu Miejskiego w okresie Wszystkich Świętych zwiększa częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów jadących w okolice gdańskich nekropoli. SPRAWDŹ częstotliwość kursowania. Na wszystkich liniach zwykłych i dodatkowych obowiązuje stała taryfa biletowa.

Zachęcamy pasażerów nie posiadających ważnych biletów okresowych, a chcących skorzystać z komunikacji miejskiej w tych dniach, do wcześniejszego zakupu jednorazowych biletów, które dostępne są między innymi w Punktach Obsługi Klienta ZTM, biletomatach, wybranych punktach handlowych oraz za pomocą sieci telefonii komórkowych - mówi Sebastian Zomkowski z Zarządu Transportu Miejskiego.

W dniach zwiększonej obsługi komunikacyjnej, czyli od 28 października do 2 listopada w pojazdach komunikacji miejskiej prowadzona będzie standardowa kontrola biletowa.