Wiadomość"Majaland" - wnioski ze spotkania
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek 24 czerwca 2021 - 12:27:24


"Majaland"
- wnioski ze spotkania


W poniedziałek 21 czerwca w Szkole Podstawowej nr 33 odbyło się spotkanie w sprawie zatrzymania budowy parku rozrywki MAJALAND. Na spotkaniu pojawili się licznie mieszkańcy naszej dzielnicy, zaniepokojeni perspektywą zbudowania obiektu, który wywróci ich życie do góry nogami. Można mieć bowiem pewność, że o spokoju i odpoczynku w naszych domach oraz możliwości wyjazdu bez korków - chociaż wieczorami i w weekendy - zapomnimy na długo.O ile pojawienie się mieszkańców, zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w rozwiązaniu tego palącego problemu nie była dużym zaskoczeniem, o tyle zainteresowanie medialne radia i telewizji oraz obecność radnych miejskich z obydwu największych ugrupowań, a także wizyta p. poseł Małgorzaty Chmiel były niespodzianką. Swoją obecnością i radami dali odczuć, że obawy mieszkańców są w pełni uzasadnione, a konieczność podjęcia współpracy ponad podziałami stała się faktem.

Spotkanie rozpoczął pan Bartosz Stefański – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy. Rzeczowo opisał sytuację oraz wyjaśnił, że zgodnie z istniejącymi przepisami Rada Dzielnicy nie jest niestety informowana przez Urząd Miasta Gdańska o żadnych planowanych inwestycjach i wydawanych pozwoleniach na budowę. Wydanie pozwolenia na budowę dla „MAJALAND” było więc dla Rady Dzielnicy Gdańsk Osowa takim samym zaskoczeniem, jak dla reszty mieszkańców.


Plany budowy okazały się zagrożeniem nie tylko dla mieszkańców dzielnicy Osowa, ale również sąsiadującego z Osową Klukowa, Owczarni oraz Nowego Świata. Na sali nie znalazła się ani jedna osoba, która wiedziałaby o tym, że miasto planuje wydać decyzję o pozwoleniu na budowę. Mimo, że parki rozrywki są zaliczane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, nie były prowadzone żadne konsultacje - ani z Radą Dzielnicy Gdańsk Osowa, ani nawet z najbliższymi sąsiadami tej inwestycji. Pan Andrzej Wilanowski – prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Przystań” sąsiadujących z planowaną inwestycją poinformował zebranych, że nikt się nie konsultował z Działkowcami, ani nie informował o rozpoczęciu procedury wydania pozwolenia na budowę. Zostali zaskoczeni w ostatnich dniach informacjami z serwisów internetowych.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny, podczas których omawiano realne zagrożenia tej inwestycji dla ludzi i środowiska. Wśród uczestników spotkania znaleźli się mieszkujący w naszej dzielnicy profesjonaliści, którzy korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego wykazali, z jak ogromnym problemem będziemy musieli zmierzyć, jeżeli MAJALAND rozpocznie budowę, a potem działalność. Blokada dróg wyjazdowych z naszej dzielnicy, znaczące zagęszczenie ruchu na nieustannie już teraz zakorkowanej Trójmiejskiej Obwodnicy, wzmożona emisja spalin i CO2, niekończący się hałas, spadek wartości nieruchomości – to tylko niektóre z tych zagrożeń. Nie sprzyja pozytywnemu myśleniu fatalna lokalizacja, praktycznie bez dostępu do komunikacji zbiorowej.

Popłynęły pomysły i sugestie, sposoby działania i proponowane rozwiązania. Wszyscy zgodzili się, że należy za wszelką cenę zatrzymać inwestycję. Podjęto decyzję o przygotowaniu dokumentacji, niezbędnej do unieważnienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Rozpoczęto budowanie zespołu przygotowującego te materiały.

Czas płynie, dlatego prosimy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć i użyczyć swojej wiedzy lub informacji ułatwiających nasze działania, by jeszcze przed 30 czerwca skontaktowali się :

  • z Panem mecenasem Wojciechem Pilchowskim (tel. 502 966 468, wojciech.pilchowski©gmail.com), który zgodził się koordynować pracę prawników zaangażowanych w tą sprawę

  • z Panią inżynier Anną Serewa (anna.techniczna@yahoo.com), która zgodziła się koordynować budowę zespołu specjalistów (urbaniści, planiści, architekci, budowlańcy, inżynierowie budownictwa wodnego, specjaliści od natężenia ruchu, hałasu, ochrony środowiska, ekolodzy itp.)


Przekażcie – prosimy - te informację sąsiadom i znajomym, a zwłaszcza tym, którzy nie mają dostępu do Internetu lub korzystają z niego sporadycznie.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Marzenie Majerowskiej - dyrektor ZSO nr 2 - za udostępnienie stołówki szkolnej na nasze poniedziałkowe spotkanie.

W imieniu grupy inicjatywnej - Danuta Rusiecka


Przeczytaj artykuły powiązane z tematem:

Wątpliwości w sprawie parku "Majaland"
W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi zakresu prac drogowych, jakie mają zostać wykonane przez inwestora parku rozrywki w Osowej, Radny Miasta Gdańska Karol Ważny wystąpił do Gdańskiego Zarządu Dróg I Zieleni o informację publiczną na temat zawartej umowy drogowej. Poniżej znajdą Państwo informacje, które zebrał radny.


Oficjalnie: Majaland powstanie w Osowej
Generalny wykonawca firma CFE Polska uzyskała pozwolenie na budowę tematycznego parku rozrywki Majaland, który powstanie w gdańskiej dzielnicy Osowa, tuż przy obwodnicy Trójmiasta. Rozpoczęcie prac zaplanowano na wrzesień b.r. O planach powstania parku, informowaliśmy w marcu ubiegłego roku.Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://osowa24.pl/news.php?extend.6212 )