Zaloguj się | Rejestracja

"Majaland" - wnioski ze spotkania


"Majaland"
- wnioski ze spotkania


W poniedziałek 21 czerwca w Szkole Podstawowej nr 33 odbyło się spotkanie w sprawie zatrzymania budowy parku rozrywki MAJALAND. Na spotkaniu pojawili się mieszkańcy naszej dzielnicy, zaniepokojeni perspektywą zbudowania obiektu, który wywróci ich życie do góry nogami. Można mieć bowiem pewność, że o spokoju i odpoczynku w naszych domach oraz możliwości wyjazdu bez korków - chociaż wieczorami i w weekendy - zapomnimy na długo.O ile pojawienie się mieszkańców, zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w rozwiązaniu tego palącego problemu nie była dużym zaskoczeniem, o tyle zainteresowanie medialne radia i telewizji oraz obecność radnych miejskich z obydwu największych ugrupowań, a także wizyta p. poseł Małgorzaty Chmiel były niespodzianką. Swoją obecnością i radami dali odczuć, że obawy mieszkańców są w pełni uzasadnione, a konieczność podjęcia współpracy ponad podziałami stała się faktem.

Spotkanie rozpoczął pan Bartosz Stefański – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy. Rzeczowo opisał sytuację oraz wyjaśnił, że zgodnie z istniejącymi przepisami Rada Dzielnicy nie jest niestety informowana przez Urząd Miasta Gdańska o żadnych planowanych inwestycjach i wydawanych pozwoleniach na budowę. Wydanie pozwolenia na budowę dla „MAJALAND” było więc dla Rady Dzielnicy Gdańsk Osowa takim samym zaskoczeniem, jak dla reszty mieszkańców.


Plany budowy okazały się zagrożeniem nie tylko dla mieszkańców dzielnicy Osowa, ale również sąsiadującego z Osową Klukowa, Owczarni oraz Nowego Świata. Na sali nie znalazła się ani jedna osoba, która wiedziałaby o tym, że miasto planuje wydać decyzję o pozwoleniu na budowę. Mimo, że parki rozrywki są zaliczane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, nie były prowadzone żadne konsultacje - ani z Radą Dzielnicy Gdańsk Osowa, ani nawet z najbliższymi sąsiadami tej inwestycji. Pan Andrzej Wilanowski – prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Przystań” sąsiadujących z planowaną inwestycją poinformował zebranych, że nikt się nie konsultował z Działkowcami, ani nie informował o rozpoczęciu procedury wydania pozwolenia na budowę. Zostali zaskoczeni w ostatnich dniach informacjami z serwisów internetowych.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny, podczas których omawiano realne zagrożenia tej inwestycji dla ludzi i środowiska. Wśród uczestników spotkania znaleźli się mieszkujący w naszej dzielnicy profesjonaliści, którzy korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego wykazali, z jak ogromnym problemem będziemy musieli zmierzyć, jeżeli MAJALAND rozpocznie budowę, a potem działalność. Blokada dróg wyjazdowych z naszej dzielnicy, znaczące zagęszczenie ruchu na nieustannie już teraz zakorkowanej Trójmiejskiej Obwodnicy, wzmożona emisja spalin i CO2, niekończący się hałas, spadek wartości nieruchomości – to tylko niektóre z tych zagrożeń. Nie sprzyja pozytywnemu myśleniu fatalna lokalizacja, praktycznie bez dostępu do komunikacji zbiorowej.

Popłynęły pomysły i sugestie, sposoby działania i proponowane rozwiązania. Wszyscy zgodzili się, że należy za wszelką cenę zatrzymać inwestycję. Podjęto decyzję o przygotowaniu dokumentacji, niezbędnej do unieważnienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Rozpoczęto budowanie zespołu przygotowującego te materiały.

Czas płynie, dlatego prosimy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć i użyczyć swojej wiedzy lub informacji ułatwiających nasze działania, by jeszcze przed 30 czerwca skontaktowali się :

  • z Panem mecenasem Wojciechem Pilchowskim (tel. 502 966 468, wojciech.pilchowski©gmail.com), który zgodził się koordynować pracę prawników zaangażowanych w tą sprawę

  • z Panią inżynier Anną Serewa (anna.techniczna@yahoo.com), która zgodziła się koordynować budowę zespołu specjalistów (urbaniści, planiści, architekci, budowlańcy, inżynierowie budownictwa wodnego, specjaliści od natężenia ruchu, hałasu, ochrony środowiska, ekolodzy itp.)


Przekażcie – prosimy - te informację sąsiadom i znajomym, a zwłaszcza tym, którzy nie mają dostępu do Internetu lub korzystają z niego sporadycznie.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Marzenie Majerowskiej - dyrektor ZSO nr 2 - za udostępnienie stołówki szkolnej na nasze poniedziałkowe spotkanie.

W imieniu grupy inicjatywnej - Danuta Rusiecka


Przeczytaj artykuły powiązane z tematem:

Wątpliwości w sprawie parku "Majaland"
W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi zakresu prac drogowych, jakie mają zostać wykonane przez inwestora parku rozrywki w Osowej, Radny Miasta Gdańska Karol Ważny wystąpił do Gdańskiego Zarządu Dróg I Zieleni o informację publiczną na temat zawartej umowy drogowej. Poniżej znajdą Państwo informacje, które zebrał radny.


Oficjalnie: Majaland powstanie w Osowej
Generalny wykonawca firma CFE Polska uzyskała pozwolenie na budowę tematycznego parku rozrywki Majaland, który powstanie w gdańskiej dzielnicy Osowa, tuż przy obwodnicy Trójmiasta. Rozpoczęcie prac zaplanowano na wrzesień b.r. O planach powstania parku, informowaliśmy w marcu ubiegłego roku.

czwartek 24 czerwca 2021 - 12:27:24 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


ukraina.jpg

Polecamy firmy / usługi

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
GABOR Biuro Ochrony
to koncesjonowana firma ochroniarska, która działa na podstawie zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji.

Specjalizujemy się w rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem, zarządzaniem ryzykiem
i zaawansowanym systemem szkoleniowym. Oferujemy usługi
z zakresu ochrony osób i mienia.
Kontakt: tel. 792 707 640
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110
marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera
malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Catering
Dowozy
Sprawdź letnią ofertę


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kdabrowska.jpg
STUDIO FRYZUR
KAROLINA DĄBROWSKA
Gdańsk Osowa, ul. Zeusa 37a
Nasz salon należy do prestiżowej grupy salonów expert ściśle współpracujących z marką L’Oréal Professionnel, symbolizujące: prestiż, profesjonalizm
i nowoczesność.

II miejsce w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2015
w kategorii Salon Fryzjerski Roku
w Gdańsku

II miejsce Fryzjer Roku w Gdańsku
i Sopocie w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2019

ZAPRASZAMY
Wtorek - Piątek: 8:00 - 19:00
Sobota: 8:00 - 14:00


kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa
Rekrutacja na rok 2022/2023
.. Zapraszamy ul. Oriona 1:
  • do przedszkola 3 latki rocznik 2019
  • do żłobka dzieci od 18 m-ca
.. Zapraszamy ul. Nowy Świat 7A:
  • Szkoła NOWY ŚWIAT
    zerówka rocznik 2016
    klasa pierwsza rocznik 2015
Cały rok prowadzimy rekrutację do przedszkola i szkoły na wolne miejsca dla pozostałych roczników i klas II - VIII. SERDECZNIE ZAPRASZAMY
tel. 691 190 120
www.happykidsosowa.pl