Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Mamy zbiornik i ulicę Nowy Świat


Mamy zbiornik
i ulicę Nowy Świat


Dobiegła inwestycja, na którą Osowa czekała wiele lat. Zbiornik retencyjny Osowa II, nowa ulica Nowy Świat wraz z kanalizacją deszczową i nowy teren rekreacyjny – to efekty zakończonej inwestycji w gdańskiej dzielnicy Osowa w ramach programu "Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu". Budowa zbiornika znacznie poprawia zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Gdańsku.Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej podkreśla, że wydatki na inwestycje związane z ochroną przeciwpowodziową mają charakter priorytetowy. – Mają one przygotowywać miasto na skutki zmian klimatycznych, np. ulewne deszcze - tłumaczy. Od powodzi w Gdańsku w 2001 r. powstały 52 zbiorniki.

Na prace prowadzone w Osowej od września 2017 roku wydano prawie 25 mln zł. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. W środę ok. godz. 15 ulica Nowy Świat zostanie otwarta dla kierowców. Teraz trwa jej odśnieżanie.

Osowa II o pojemności ok. 15 tys. m sześc.

Około 15 tys. metrów sześciennych wynosi pojemność nowego zbiornika retencyjnego Osowa II, który powstał na końcu ul. Koziorożca. Jest to już 52 zbiornik retencyjny w Gdańsku. – Ma on ogromne znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej miasta – podkreśla Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Zwraca też uwagę, że zagospodarowany teren wokół zbiornika na co dzień będzie mógł być wykorzystywany jako obszar rekreacyjny. Powstały tam ścieżka rekreacyjna, oświetlenie i mała architektura. - Łączymy więc dwie funkcje, bezpieczeństwo i rekreację – podkreślił szef DRMG.


Ponad 436 mln złotych na ochronę przeciwpowodziową

Od 1995 roku na ochronę przeciwpowodziową Gdańsk przeznaczył 436,7 mln zł. Obecnie realizowane są inwestycje z Gdańskiego Programu Przeciwpowodziowego oraz w ramach projektu „System gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – miasto Gdańsk” o całkowitej wartości ponad 131 mln zł. Projekt dofinansowany w wysokości ponad 80 mln z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020 będzie realizowany do 2021 roku.

Zakłada on inwestycje przeciwpowodziowe w obszarach zlewni rzeki Strzelinki (w tym kanalizacja deszczowa dla Osowy, zbiornik Osowa II i odwodnienie Kokoszek), zlewni potoku Strzyża (zbiornik Jaśkowa Dolina i kanalizacja deszczowa osiedla Strzyża), zlewni kolektora Kołobrzeska (kanalizacja deszczowa w rejonie ul. Grottgera) i zlewni potoku Siedlickiego (zagospodarowanie wód z terenu cmentarza św. Franciszka)


Oznacza to, że w najbliższych trzech latach powstaną w Gdańsku trzy nowe zbiorniki retencyjne mogące pomieścić ponad 64 tys. metrów sześciennych opadów, wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa o długości 9,4 km, a także przebudowanych zostanie 1,5 km rowów melioracyjnych.

1600 metrów Nowego Światu

W ramach inwestycji zrealizowanej w Osowej powstało około 1600 metrów ulicy Nowy Świat wraz z kanalizacją deszczową. Prace prowadzone były na odcinku od ul. Wodnika do ul. Zeusa. Nowy odcinek jest drogą jednojezdniową, ma po jednym pasie w każdą stronę i pozwala na ruch rowerowy przy zewnętrznej krawędzi jezdni. W zakresie układu drogowego wykonany został ok. 200 m odcinek ul. Wodnika wraz z rondem. Wykonawcą była firma Skanska.

Wykonane prace są częścią wieloletniego planu inwestycyjnego w Osowej. Kolejnym etapem będą prace na ul. Koziorożca i na ul. Zeusa, na odcinku od ul. Nowy Świat do skrzyżowania z ul. Junony. Rozpoczęcie procedury przetargowej planowane jest na pierwszy kwartał 2019 roku. Pierwszy etap tej inwestycji realizowany był w latach 2016-2017 i wówczas powstała kanalizacja deszczowa wzdłuż ul. Keplera i droga technologiczna w śladzie docelowej ul. Nowej Spadochroniarzy.


W ostatnim czasie w Osowej zakończył się także remont ul. Planetarnej. Na odcinku od ulicy Nowy Świat do granicy miasta położono nową nawierzchnię jezdni wraz z chodnikiem, przebudowany został także przejazd kolejowy. Przy okazji zainstalowano również oświetlenie uliczne. Na odcinku od ul. Nowy Świat do przejazdu kolejowego położona została kanalizacja deszczowa, a na całej długości ul. Planetarnej powstał nowy wodociąg.

Zadania te koordynowała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG).

Jak poinformował radny dzielnicy Bartosz Stefański, drogowcy muszą jeszcze tylko drogę odśnieżyć i najprawdopodobniej będzie można nią przejechać już dziś (19 grudnia) przed wieczorem!

Rada Dzielnicy już zgłosiła Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku prośbę o powrót linii 169 na stałą trasę, aby mieszkańcy otrzymali autobus z powrotem najszybciej jak to tylko będzie możliwe.

Źródło: Bożena Leszczyńska-Maksymczuk - UMG, Bartosz Stefański - RDO
Fot: Krzysztof Wojciechowski/ DRMG

środa 19 grudnia 2018 - 17:53:17 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


meteo.jpg

Polecamy firmy / usługi

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
nadolski.jpg
ul. Barniewicka 63 - Rębiechowo

DMW NADOLSKI - AUTO DETAILING
Jedyny taki salon w okolicy


 • Detailing wnętrza
 • Korekta lakieru (polerowanie)
 • Powłoki ochronne
 • Woskowanie
 • Pranie tapicerek
 • ... i wiele innych usług

Zadzwoń 695-306-110
Facebook.com/dmwnadolski

maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
 • do klas 0-VIII naszej szkoły
...
PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • poniedziałek 17:00-20:00
 • wtorek 17:00-20:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk