Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Osowa pomaga przy okrągłym stole


Osowa pomaga
przy okrągłym stole


Sprawy pożaru przy ulicy Biwakowej, zdominowały spotkanie "Osowskiego Okrągłego Stołu", które odbyło się odbyło się w poniedziałkowy wieczór w Szkole Podstawowej nr 81. Mieliśmy się spotkać zupełnie w innych sprawach, ale na okoliczność tego co sie wydarzyło w piątek nie możemy przejść obojętnie. Mam nadzieję, że wypracujemy wspólnie pewne procedury w podobnych kwestiach. Zwłaszcza, że na początku wkradł się w nasze działania pewien chaos, mówiła Renata Baczyńska - Rostkowska z inicjatywy "Osowski Okrągły Stół".Leszek Rudnik, który wraz z rodziną ocalał z pożaru przedstawił swoją sytuację.

Kwestie lokalu zastępczego są już uzgodnione. Poszkodowanym zależy, by pozostać w Osowej. Mogą też liczyć na pomoc finansową miasta, jak chociażby jednorazową zapomogę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Koszt najmu lokalu dla pogorzelców, to około 2 tyś zł. W kwestie wynajmu zaangażował się Caritas parafii Chrystusa Zbawiciela. Jednak MOPR mimo wszystko sugeruje mieszkanie socjalne.

Radny dzielnicy Piotr Ludwichowski, zaproponował pomieszczenie magazynowe Olimpii Osowa, które pozwoliłoby przechować rzeczy ocalałe z pożaru jaki i te duże gabarytowo, które przynoszą mieszkańcy i darczyńcy.

Zapewne istnieją pewne procedury na wypadek zaistniałych podobnych sytuacji. Ale nie są one znane zwykłym mieszkańcom. Niewielu z nas (co pokazuje piątkowe zdarzenie) wie jak zachować się w podobnych sytuacjach. Gdzie chociażby dzwonić po pomoc socjalną?

Na koncie Stowarzyszenia INNE jest piękne, jest już ponad 18 tys zł.

Tyle w temacie sytuacji po pożarze domu przy ul. Biwakowej.


Jakie są społeczne problemy Osowej? Jak wygląda bezpieczeństwo?

Wszak taki miał być temat spotkania. Stąd przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, MOPR, Dyrektor SP 81 (dziękujemy za piękne przyjęcie gości), radni miasta Karol Ważny i Jan Perucki, radni dzielnicy z Moniką Bednarską, Waldemarem Karpińskim, Piotrem Ludwichowskim.

Rejon Osowej jest ogromny. Zasięg naszego komisariatu sięga po Matarnię i Kiełpino Górne. Ale Osowa jeśli chodzi o ilość i rodzaj spotkań to spokojna dzielnica. Najwięcej mamy kradzieży i włamań. Nie odnotowaliśmy od początku roku zdarzeń przeciwko zdrowiu i życiu ludzkiemu mówiła asp. szt. Karolina Orwid - Pluta z Komisariatu Policji w Osowej.

Z takimi sytuacjami nie mierzy się Straż Miejska. Zgłoszenia dotyczące zakłócania ciszy domowej, dotyczą głównie zwierząt domowych. Straż Miejska nie ma tak rozległego rejonu jak osowski komisariat. A generalnie zajmuje się innymi problemami.

Dużo podczas spotkania mówiono o procedurach związanych właśnie z przemocą wśród dzieci i młodzieży. Także o specyfice dzielnicy Osowa która wynika chociażby z położenia w mieście. Bardzo wiele jest takich spraw i wiele niebieskich kart z tego tytułu (przemoc) jest zakładanych w Osowej, co potwierdzają psychologowie i policja.


poniedziałek 25 lutego 2019 - 16:51:15 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110
marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne ofertySTUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa,
ul. Nowy Świat 7a, oraz Oriona 1
Rekrutacja 2020/2021
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016 i 2017
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2018 i 2019
.. Zapraszamy:
 • Rekrutacja do szkoły
  NOWY ŚWIAT
  KLASY 0-I oraz II-VIII

REKRUTACJA TELEFONICZNA
ORAZ ONLINE
Z A P R A S Z A M Y

PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl