Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

"Konstrukcja, Kąt, Kontrast" - wystawa w ICS


"Konstrukcja, Kąt, Kontrast" - wystawa w ICS

Instytut Cybernetyki Sztuki i Galeria Spiż w Gdańsku Osowej zapraszają na wystawę KONSTRUKCJA - KĄT - KONTRAST. Wernisaż: 15/06/2019, sobota: 19:00 – 22:00, ul. Komandorska 26 w Osowej.Wystawa jest częścią projektu artystyczno-badawczego, pt: „Kultura jako układ współrzędnych”, fundacji TNS. Koncert muzyki improwizowanej oraz performansy na otwarciu.Artyści:

Michał Brzeziński, Zbigniew Chojnacki, Wanda Czełkowska, Jowan Czerkas, Maja Miro, Robert Kaja, Tomasz Kopcewicz, Jacek Kornacki, Zbigniew Kosowski, Sławomir Lipnicki, Józef Robakowski, Marek Rogulski, Adam Rzepecki, Wojciech Sosnowski, Iwona Teodorczuk Możdzyńska, Edyta Urwanowicz i Krzysztof Wróblewski, Ignacy Jan Wiśniewski, Anna Witkowska.

Otwarcie: 15/06/2019 – sobota: 19:00 - 22:00

Koncert współczesnej muzyki improwizowanej: Ignacy Jan Wiśniewski, Maja Miro, Zbyszek Chojnacki oraz performansy / koncert: Jowan Czerkas + Marek Rogulski

Godziny otwarcia 16 - 17 czerwca – niedziela , poniedziałek: 16:00 - 19:00

Kurator: Marek Rogulski

Współpraca kuratorska: Dorota Grubba -Thiede

Współpraca: CSW Łaźnia, ASP Gdańsk, CEN.

Organizacja: Fundacja TNS

wstęp wolny

Wystawę dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.


Wystawa sztuki współczesnej, pt: "KONSTRUKCJA - KĄT - KONTRAST" w dzielnicy Gdańsk Osowa w formule 3-dniowego eventu wraz z koncertem, interwencjami i działaniami performatywnymi. W wystawie bierze udział kilkunastu artystów i muzyków z Polski. Na wystawie zaprezentowane są prace artystów z Polski z uwzględnieniem kontekstu Instytutu Cybernetyki Sztuki (ICS) w Gdańsku Osowej.

Punktem odniesień dla wystawy są pojęcia związane z kształtowaniem przestrzeni miast. Konstrukcja ma tu wymiar nie tylko inżynieryjny (tworzenie dzieł poprzez wykorzystanie aspektów materialnych,tworzenie wytworów artystycznych - artefaktów oraz interwencji artystycznych) ale również wyraża się poprzez tworzenie czy też współtworzenie teorii artystycznych, koncepcji intelektualnych, które nadają znaczenie i ukierunkowują wydźwięk dzieł.

Możemy zatem mówić o sytuacji gdy trajektorie myślenia przecinają się pod różnymi kątami, tworząc wielowymiarowe kontinuum działań artystycznych.

To kontinuum można próbować opisywać przez kontrasty i różnice. Na przykład zestawiając ze sobą "teorię konfliktu" wobec teorii "zrównoważonego rozwoju".

Tym samym można mówić o realizacji w przestrzeni społecznej dialogowego modelu poznawczego.

Tytułowe: „konstrukcja - kąt - kontrast” odnoszą się w takim samym stopniu do zamysłu wystawy rozumianej jako ekspozycja w przestrzeni Instytutu Cybernetyki Sztuki w Gdańsku Osowie oraz jako praktyka badawcza w zakresie sztuki
współczesnej.

Założeniem wystawy jest wykorzystanie przestrzeni ICS i jej aranżacja ukierunkowana na podjętą problematykę. W teorii strukturacji Anthony Giddensa autor wyraża pogląd dotyczący wytwarzania i reprodukowania „układów strukturalnych”.

Mają one wpływ na formowanie się różnych typów społeczeństw: plemienne (pokrewieństwo i tradycja); zorganizowane przez opozycję miejski - wiejski „społeczeństwa podzielone na klasy społeczne” oraz; ”społeczeństwo klasowe”, które wiąże wymienione aspekty ze sferę ekonomiczną i polityczną.

Ostatnia formacja ma związek z koncepcją centrum i peryferii opartych o wymianę pieniądza i jego rolę w ustalaniu wartości (zdolności wytwórcze oraz tania siła robocza), co w realiach ponowoczesnych funkcjonuje w kontekście nowego środowiska technologicznego i wyzwań globalizacji.

Tak zwana sieć wymiany (James George Frazer) może jednak opierać się również o wartości logiczne, etyczne lub estetyczne oraz o więzi społeczne. Możliwość wpływania na rzeczywistość społeczną poprzez tworzenie środowiska wizualnego i wartości artystyczne podejmowana chociażby w pracach Jacques'a Ranciere'a stawia pytania o motywy skłaniające ludzi do zaspokajania swych potrzeb a także o istnienie matryc kulturowych (Jean Emile Lacan), które mają wpływ na charakter wytworów artystycznych.

Wystawa jest poszukiwaniem odpowiedzi o charakter powiązań społecznych motywujących i prowadzących do realizacji aktów artystycznych.

Jest też postawieniem pytań o wagę argumentacji i stopień arbitralności założeń towarzyszących powstawaniu dzieł sztuki.
Wystawa zwraca uwagę na rolę kryzysów współczesności (wielowymiarowych konfliktów) i ich znaczenie dla określania celów i funkcji sztuki.

Jest badaniem stopnia wpływu jaki te konflikty wywierać mogą na potrzebę radykalnego poszukiwania „nowych”rozwiązań w sztuce.
To konstrukcja wyrastająca w oparciu o kontrasty społeczne, konflikty, aprioryczne sądy - konstrukcje teoretyczne ale i „kąty codzienności” pośród których rodzą się wypowiedzi artystyczne.

Marek Rogulski/ TNS


niedziela 09 czerwca 2019 - 14:56:41 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


bo2020.jpg

Polecamy firmy / usługi

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Nowy Świat 7a
Rekrutacja 2019/2020
w toku
.. Zapraszamy:
  • do przedszkola
    dzieci urodzone w 2016
  • do żłobka
    dzieci urodzone w 2017
.. Zapraszamy:
  • do klas 0-VIII naszej szkoły
...
PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
  • poniedziałek 17:00-20:00
  • wtorek 17:00-20:00
  • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

cuda.jpg
Kwiaciarnia w Osowej, ul.Wodnika 48
Florystyka Ślubna -
Przepiękne bukiety ślubne,
Kosze dla Rodziców.
Dekoracja Kwiatowa Sal Kościołów
i Samochodów.
Florystyka Żałobna -
Wiązanki i Wieńce Kondolencyjne.
Wieńce Pogrzebowe.
Bukiety, Wiązanki,
Kosze Kwiatowe, Świeże Kwiaty.
Zapraszamy do naszych kwiaciarni Facebook.com/cudawiankigdansk

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl