Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Z Anetą o pracy dla Osowej


Z Anetą
o pracy dla Osowej


Praca w Radzie Dzielnicy Osowa, w Stowarzyszeniu INNE jest piękne, w projekcie Osowski Okrągły Stół, Klubie sąsiedzkim Garaż a do tego oczywiście obowiązki zawodowe. Aneta Baczyńska Rostkowska zgodziła się porozmawiać na tematy ważne dla Osowej. Będzie więc o inicjatywach i projektach, które przez kilka ostatnich lat udało się zrealizować w naszej dzielnicy.Osowa24: Nadchodzi jesień i przed nami czas realizacji wielu projektów Stowarzyszenia. Ale najpierw kilka słów na temat zieleńców. Zanim przejdziemy do tego, który ostatnio negatywnie przykuł naszą uwagę ze względu na dewastację pomówmy o początkach. O ile pamięć mnie nie myli, zaczęliście od terenu obecnego Skateparku. Tam dzięki Waszej inicjatywie powstał plac zabaw.

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Tak pierwszy nasz plac zabaw – nie był to pierwszy taki obiekt w Osowej - powstał już 6 lat temu na polu przy Heleny/ Diany. Tam też rokrocznie organizowaliśmy EKO FESTYNY dla najmłodszych mieszkańców i tam często organizowaliśmy dni sąsiada.

Osowa24: Potem były kolejne i to w różnych częściach Osowej.

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Tak. Z pomocą Karola Ważnego i ówczesnej Rady Dzielnicy, udało się nam pozyskać środki na plac zabaw i siłownię na Złotowskiej. Później dwukrotnie plac zabaw i zieleniec na Orfeusza, także z tym samym wsparciem. W każdym z tych miejsc organizujemy systematyczne spotkania integracyjne. Na Złotowskiej wiosenne i jesienne porządkowania, nasadzenia, a także spotkania sąsiedzkie.

Na Orfeusza zrobiliśmy w tym roku po raz pierwszy Eko Festyn, a ubiegłej jesieni razem z Twórczym Przedszkolem Rośnij Radośnie grę terenową z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Lubimy organizować wydarzenia na placach zabaw, ponieważ dają nam one szanse zarówno integrować mieszkańców, jak i wzmacniać przekonanie, że place zabaw to nasze wspólne dobro. Co ciekawe – najmłodsi wiedzą o tym doskonale, maja dużą wiedzę na temat ekologii i bezpieczeństwa.


Osowa24: Ale są też negatywne emocje które towarzyszą waszej działalności - Orfeusza. Najpierw trampolina, hamak, wyrwane przęsło płotu, teraz tyrolka.

Aneta Baczyńska-Rostkowska: O tak…to, co się stało przerosło nasze wyobrażenia o spokojnej, bezpiecznej dzielnicy. Przykre jest to, co się dzieje. To nie tylko dewastacje, ale też kradzieże, w tym siedziska bocianiego gniazda z placu na Heleny/Diany.

Wszystkie zabawki, akcesoria są atestowane, poddawane cyklicznemu sprawdzaniu i też warto wiedzieć, że to nie są tanie rzeczy. Sprawom – jest ich kilka - przyglądają się służby: Policja i Straż Miejska. Wiem, że są w trakcie ustalania faktów. Wszystkie te przypadki aktywizują nasze prywatne środki i czas. Fajnie, aby mieszkańcy mieli świadomość, że działamy społecznie. W Stowarzyszeniu nie ma ani jednej osoby zatrudnionej na etat, a każdy pozyskany grant wspierany jest społeczną pracą naszych członków.

Co jeszcze ważniejsze i chcę, aby to wybrzmiało: Miasto nie przewiduje wypuszczenia nowych grantów na małe place zabaw. Generalnie mówi się o mniejszym budżecie na kolejne lata. My jako stowarzyszenie i Rada Dzielnicy walczymy o każdy możliwy projekt, o każdą złotówkę na inwestycje w Osowej. To, co się dzieje, mocno nas demotywuje. Dlatego dbajmy o to, co jest. To jest naprawdę nasze. Jeśli nie będziemy dbali, nie będziemy mieli.


Osowa24: To celowe działanie czy po prostu brak odpowiedzialności?

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Dostajemy systematycznie informacje o tym, kto niszczy te place… z jednej strony są grupy nastolatków, z drugiej - dzieci będące teoretycznie pod opieką rodziców. Tak sobie czasem myślę – gdyby ktoś wszedł do mojego ogrodu i zaczął zachowywać się niestosowanie, czy też spuściłabym uszy po sobie, czy raczej zwróciłam mu uwagę. Można to przecież zrobić na wiele sposobów.

Osowa24: Rzeczywiście trudny i przykry temat. Ale pomówmy też o miękkich projektach. Realizujecie je nie tylko w przestrzeni miejskiej ale też w Klubie Garaż. Najpierw o wielokulturowości. Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestnikom nabycia kluczowej wiedzy w zakresie tożsamości Gdańska i jej implikacji dla dzisiejszego funkcjonowania. Przybliż proszę na co możemy liczyć podczas warsztatów.

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Zacznę jednak od Klubu Garaż. Uruchomiliśmy go wczesną wiosną tego roku. Zajęcia w nim odbywają się systematycznie. Mamy tam Klub Kobiet Miejskich, Klub Nastolatka, Osowiaczka, warsztaty dla wolontariuszy, spotkania Osowskiego Okrągłego Stołu oraz dyżur Pracownika MOPR – Centrum Pracy Socjalnej nr 7.

Klub jest otwarty na nowe inicjatywy, warsztaty i spotkania w małym gronie – tak do 16 osób jednocześnie.


Osowa24: To co z tą wielokulturowością? Wasz nowy projekt jest naprawdę inny niż wszystkie.

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Podobnie jak wielu mieszkańców naszej dzielnicy ja też jestem osobą napływową. Uczę się Gdańska i stale go poznaję. Najbardziej ciekawe wydaje mi się poznawanie go przez pryzmat ludzi dawniej i teraz mieszkających. To oni budują jego historię. Chcę też odczarować wszelkie mity związane z tożsamością i obecną wielokulturowością Gdańska.

Zaproszeni goście, prowadzenie gwarantują aktywnie i ciekawie realizowane spotkanie. W ramach projektu przewidziane są też gry miejskie prowadzone przez Iwonę Karpińską – rodowitą gdańszczankę - i przewodnika.

Osowa24: Prawdziwym smaczkiem są natomiast muzyczne czwartki. Do kogo kierowana jest oferta? Co proponujecie w ramach projektu?

Aneta Baczyńska-Rostkowska: To jest bardzo upragniony projekt. Po raz kolejny staraliśmy się o grant i się udało. Oczywiście miasto ucięło nam środki, co nie przeszkadza cieszyć się z 4 spotkań. Oferta jest kierowana do wszystkich mieszkańców. Choć pamiętajmy, że aula w ZSO nr 2 wszystkich nie pomieści.

Spotkania obejmują prezentacje najciekawszych nurtów, obszarów muzyki XX I XXI wieku, czyli muzyki dosyć współczesnej, dodam rozrywkowej w najlepszym gatunku i wykonaniu. Dość powiedzieć , że kierownictwo artystyczne objął Pan Tadeusz Kassak, a to zarówno muzyk, jak i aranżer, wykładowca i świetny słowno – muzyczny narrator.


Osowa24: Gdzie odbywać się będą muzyczne spotkania?

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Zarówno WIELOKULTUROWOŚĆ GDAŃSKA jak i MUZYCZNE CZWRTKI odbywać się będą w ZSO nr 2 w auli. To jedyne, odpowiednie miejsce na tego typu wydarzenia, póki nie ma jeszcze Centrum Społeczno -Kulturalnego. Realizując wszelkie podobne projekty, korzystamy z gościnności naszych osowskich szkół, starając się nie nadwyrężać ich otwartości.

Osowa24: To konkretnie przypominamy jak wygląda program:

 • 25.09.2019 - Warsztaty - inność narodowa, kulturowa społeczna - fakty i mity psychologia poznania i oceniania - realizacja warsztatów prowadzonych przez psychologa;

 • 09.10.2019 - My czyli Kto? Jaka jest nasza narodowa, religijna, kulturowa przynależność - warsztaty prowadzone przez kulturoznawcę z aktywnym udziałem uczestników - wymiana doświadczeń, prezentacje osobiste;

 • 26.10.2019 Chrześcijaństwo i jego odłamy w Gdańsku - warsztaty historyczne – GRA MIEJSKA;

 • 16.11.2019 - Religie i kultury dawnego i obecnego Gdańska
  warsztaty historyczne – GRA MIEJSKA;

 • 27.11.2019 - Religie i kultury dawnego i obecnego Gdańska- warsztaty z udziałem historyka, kulturoznawcy, psychologa - debata oxfordzka, burze mózgów pozwalające na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak żyć lepiej ze sobą i jak zachęcić do tego innych, spotkanie z przedstawicielami innych wyznań i kultur.


MIEJSCE: ZSO 2, Wodnika 57, godzina 18.00
GRY MIEJSKIE – czas start 10.00 TARG WĘGLOWY, Drzewko Milenijne.

WSTĘP WOLNY, WYMAGANE ZGŁOSZENIE UDZIAŁU

Zgadza się?

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Dokładnie tak jest.


Osowa24: No a przed nami również kolejna edycja wyboru Osowianina Roku

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Tak! Przed nami, 15 listopada, jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie: Gala Osowiana Roku 2019, podczas której poznany laureatów Konkursu „Osowa, moja mała ojczyzna”, czyli Osowianina Roku i Osowską Osobowość. To wydarzenie, które ma długą historię, absolutnie lokalny, osowski pomysł!

Do 14 października pod adresem mailowym: osowianin.roku©gmail.com czekamy na zgłoszenia kandydatów do tytułu. Zachęcam do rozejrzenia się wokół i wyłowienia takiej osoby. Na pewno każdy z nas zna ludzi, którzy bezinteresownie robią coś dla innych, żeby lepiej i ciekawiej nam się żyło, żeby było milej…

Gali towarzyszy zawsze koncert. Jest więc okazja, aby nie ruszając się z dzielnicy, uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym. Gala odbędzie się w auli ZSO nr 2 przy Wodnika. Już dziś zapraszam osowian do udziału. Zarezerwujcie czas!

Osowa24: A tak nawiasem masz jeszcze czas na cokolwiek? Garaż, projekty, Rada Dzielnicy a to pewnie tylko niektóre Twoje działania...

Aneta Baczyńska-Rostkowska: Tak, trochę tego jest. Dlatego też zupełnie naturalnie w sprawy społeczne od lat angażuję swoje dzieci. To przynosi wiele satysfakcji choć różnym sytuacjom towarzyszą też inne emocje ja po prostu lubię być użyteczna, do tego głowę mam ciągle pełną pomysłów no i rzeczywistość wokół skłania do tego, aby robić, robić, robić. Fajnie jest zarażać innych zmienianiem świata wokół, robiąc małe kroki.

Oczywiście przychodzi też zderzanie się z niezrozumieniem, ignorancją i coraz częstszą postawą – „się należy” ale to temat na oddzielne warsztaty i inną rozmowę.

Osowa24: Trzymamy zatem za słowo. A naszym rozmówcą była Aneta Baczyńska-Rostkowska, której działalność na rzecz Osowej staraliśmy się Państwu w tych kilku zdaniach przybliżyć.

środa 18 września 2019 - 21:53:17 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Piątkowe kolacje
Niedzielne brunche

Nasza oferta
Taneczne piątki
Imprezy okolicznościowe

Komunie i specjalne oferty


Dawid.jpg
Trener Personalny
"DAWID"
Gdańsk Osowa

Chcesz poprawić swoją sylwetkę, ćwiczysz lecz nie widzisz efektów? Chcesz nabrać masy mięśniowej bądź zredukować tkankę tłuszczową?

Zapraszam na treningi personalne

(1-wszy trening gratis Gdańsk Osowa) plany żywieniowe, plany treningowe, treningi dla osób w każdym wieku, współpraca online.
tel. 505 172 135


STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa,
ul. Nowy Świat 7a, oraz Oriona 1
Rekrutacja 2020/2021
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016 i 2017
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2018 i 2019
.. Zapraszamy:
 • Rekrutacja do szkoły
  NOWY ŚWIAT
  KLASY 0-I oraz II-VIII

  Dni otwarte:
  • 15 lutego
  • 14 marca
  • 4 kwietnia
...
PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • poniedziałek 17:00-20:00
 • wtorek 17:00-20:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110

marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera