Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Kto zostanie "Osowianinem Roku"?


Kto zostanie "Osowianinem Roku"?

Przedstawiamy sylwetki kandydatek i kandydatów do tytułu "Osowianin Roku 2020". Informacje o aktywnościach tych osób zostały nadesłane przez zgłaszających. Czekamy na ewentualne uwagi o przedstawionych kandydatkach lub kandydatach, które prosimy przesłać do 10.11.2020 r. na adres mailowy: osowianin.roku©gmail.comO przyznaniu tytułu i wyróżnień zadecyduje Kapituła Konkursu "Osowa - moja mała ojczyzna" po zapoznaniu się z poniższymi informacjami oraz nadesłanymi uwagami. Dodatkowo Kapituła może przyznać tytuł Osowskiej Osobowości.

Ogłoszenie wyników Konkursu "Osowa - moja mała ojczyzna" nastąpi podczas Gali Osowianina Roku, która odbędzie się 27.11.2020 r. o godz. 19:00 w ZSO nr 2 i będzie transmitowana live na Facebooku. Niestety w tym roku ze względów pandemicznych nie będzie możliwy udział publiczności "na żywo".

Bistro Barbik
obecnie: Pizzeria&Bistro Osowianka


W czasie pandemii w przeciągu 2 miesięcy - od marca do maja - Bistro zgłosiło się do lokalnego Caritasu po adresy najbardziej potrzebujących seniorów i dostarczało codziennie posiłki dla osób starszych. Średnio 30 posiłków dziennie z dowozem do najbardziej potrzebujących, nie pobierając za to opłaty. Postawa godna pochwały. Zaangażowanie całego Bistro w ten szczyty cel.

Ponadto wsparcie klubu Olimpia Osowa w wodę podczas obozu sportowego. Jako partner klubu zaproszono zawodników na zdrowy posiłek po wyczerpującym turnieju.

Karol Ważny

Wybrałam pana Karola Ważnego, ponieważ nie znam drugiej takiej osoby, która w tak dużym stopniu interesowałaby się sprawami swojej dzielnicy i podejmowała się na jej rzecz stosownych działań. Być może ktoś mógłby powiedzieć, że „przecież to jego obowiązki jako radnego miasta". Mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić przy jednoczesnym i uczciwym odpowiedzeniu sobie na pytanie: ile jest takich osób u władzy czy piastujących wysokie stanowiska, które nie są zainteresowane sprawami swojej dzielnicy (gminy,powiatu,etc.)

Pan Karol - mam wrażenie - działa z pasją i widać po jego publicznym profilu na Facebooku; zaangażowanie i chęć pomagania innym.

Lila Bitson-Klinkosz

Lila, może nie długo, ale z wielkim zaangażowaniem, jest prezesem Stowarzyszenia Magnolia. Dzięki wielu projektom, rozbudza w mieszkańcach Osowy kreatywność, chęć zdobywania wiedzy w różnych dziedzinach. Lila jest motorem, który napędza do działania na rzecz innych, za równo członków Magnolia Stowarzyszenie, dzieci i młodzież, jak i innych mieszkańców naszej dzielnicy.

Przypomnę tylko kilka projektów Stowarzyszenia Magnolia jak: budowa domków dla jeży, karmników dla ptaków czy poidełek. Liczba mieszkańców Osowy, którzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Magnolia, chciała w ten sposób pomóc małym zwierzętom, przerosła nasze oczekiwania. 

Latem Lila zorganizowała cykl spotkań pod nazwą „Razem z zumbą”, podczas których tłumy mieszkanek i mieszkańców Osowy tańczyły i uwalniały hektolitry endorfin.

Mimo że 2020 rok jest rokiem trudnym dla kultury i działalności związanej ze sztuką i występami, udało się Lili zrealizować projekt Młodzi i Musical. Okazał się on całkiem sporym lokalnym przedsięwzięciem, dużo większym niż pierwotnie zakładaliśmy.

Po ponad dwóch miesiącach spotkań i prób, dodatkowych zajęć wokalnych, które trwały niekiedy do późnych godzin wieczornych, nadszedł czas na premierę musicalu „Mały Książę w podróży do ludzkich serc„. Pod koniec września, a dokładnie 25 w piątek odbyła się premiera naszego musicalu, okrzyknięta przez niektóre media Wydarzeniem Roku.

Wszystkie projekty są przez Lilę dokładnie przemyślane i zaplanowane, a przyszło jej działać w niełatwych czasach. Naturalnie to nie wszystkie projekty, jakie mieszczą się w jej głowie. Przed nami kolejne.

Lila wszystko, co robi, robi dla innych, oddając im całe swoje serce.

Poza działalnością non profit, Lila jest zaangażowaną w swoją pracę nauczycielką. Z pasją uczy dzieci i młodzież języka angielskiego.

Uważam, że Lila jest idealną kandydatką do tytułu Osowianin Roku.

Łukasz Wolschon 

Nie każdy bohater musi nosić pelerynę albo trzeba o nim czytać na pierwszych stronach gazet. Takim właśnie bohaterem jest Łukasz. Cichym, ale oddanym mrówczej pracy społecznej na rzecz naszej dzielnicy.

Osowianin od zarania dziejów, który swoją postawą dba o dobry wizerunek dzielnicy. Od lat współpracuje z oddziałem Caritas mającym swoją siedzibę przy parafii Chrystusa Zbawiciela. Dzięki aktywności na tym polu był wstanie pomóc dziesiątkom potrzebujących osób zamieszkujących naszą dzielnicę.

To wreszcie też współorganizator, animator, który od zamysłu po realizację jest ważnym ogniwem organizacyjnym znanego nam wszystkim festynu rodzinnego „Majówka u Zbawiciela”. Powołał do życia nieformalne ciało pn. „Osowski Sztab Kryzysowy”, którego jest niekwestionowanym liderem. W momencie sytuacji awaryjnej, a zwłaszcza zagrażającej życiu i bezpieczeństwu jest zawsze pierwszy na miejscu. Należy tu wskazać przede wszystkim straszny dramat ludzki, który rozegrał się podczas pożaru jednego z domów przy ul. Biwakowej. Wyprowadził z już palącego się domu właściciela, sąsiada p. Leszka, który, gdyby nie bohaterskie zachowanie Łukasza, mógłby zapłacić najwyższą cenę.

Po stronie Łukasza stała również rola zarządzania akcją pomocową, aktywny udział w zbiórce środków na odbudowę domu, poszukiwanie zastępczego lokalu mieszkalnego dla poszkodowanych, a także zbiórka odzieży i potrzebnych przedmiotów. Nie był także obojętny, kiedy pojawił się ogień na dachu jednego z domów przy ul. Merkurego. Jako pierwszy zapytał sąsiadów co jest im potrzebne w pierwszej kolejności. Efektem czego zabezpieczenie i zakrycie odkrytej połaci dachowej odbyło się jeszcze tego samego dnia.

Po wybuchu pandemii covid-19 zaangażował się w pomoc potrzebującym na terenie dzielnicy – od zrobienia zakupów po bardziej skomplikowane przedsięwzięcia pomocowe.

Łukasz Wolschon jest społecznikiem z krwi i kości. Ma na sercu sprawy naszej dzielnicy, zwłaszcza te natury społecznej. Osoba, która zawsze z otwartymi ramionami przyjmie i rozmawiając o naszej małej ojczyźnie zapyta co może zrobić. Dla Osowej i jej mieszkańców zawsze gotowy do działania!

Paweł Czarnecki

Nasza działalność istnieje od połowy tego roku, w tym czasie udało się nam doradzić kilku przedsiębiorcom w darmowy sposób, jak obrać kierunek ich biznesu w danej branży i wytłumaczyć, jak ważna jest w dzisiejszych czasach widoczność w internecie.

Działamy również charytatywnie, wykonując projekty graficzne lub w celach konkursowych dla schronisk lub osób potrzebujących, przeznaczamy kilka z naszych usług np. projekt wizytówki/ulotki wraz z wydrukiem materiału w ilości 100-200 sztuk.

Lokalnie oferujemy pomoc w doradztwie lub dajemy zniżki na nasze usługi, gdzie w obecnej sytuacji przedsiębiorcy liczą każdy pieniądz i walczą o utrzymanie firm.

Działania charytatywne na rzecz schroniska dla psów. Reklamy i marketing na wysokim poziomie. Wsparcie lokalnych biznesów w czasie kryzysu i lockdown’u poprzez konkurencyjne ceny i zniżki dla mieszkańców dzielnicy. Codzienny rozwój i posiadanie wiedzy adekwatnej do obecnej sytuacji na świecie. Pomoc przy rozwoju małych firm, wypromowaniu ich na rynku lokalnym oraz krajowym i międzynarodowym. Wszystkie powyższe działania dotyczą nie tylko samego właściciela ale całej firmy z naszej dzielnicy – www.mintbay.pl

śp. Renata Grochowska

Rodowita Osowianka. W Osowie urodziła się, dorastała, pracowała i mieszkała wraz z rodziną. Swoją Małą Ojczyznę opuściła tylko na czas nauki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podjęła pracę jako nauczycielka religii w Szkole Podstawowej nr 81 w Gdańsku-Osowie, w której pracowała do 2020 roku. Napisała i opublikowała kilka podręczników do nauki religii. Swoją wiedzą i doświadczeniem służyła innym nauczycielom jako metodyk przy Gdańskiej Kurii Biskupiej. W szkole zaś organizowała jasełka, konkursy. Była pomysłodawczynią formuły organizacyjnej szkolnego festynu, który stał się dorocznym świętem społeczności uczniowskiej. Renia to także współorganizatorka wszystkich edycji „Osowiady”, festynu naszej dzielnicy. To także była radna Rady Dzielnicy.

Jako katechetka i parafianka związana z Parafią Chrystusa Zbawiciela współtworzyła scholkę dziecięcą. Organizowała też Święto Piosenki Katolickiej „Cecyliada”, na której miały okazję zaprezentować się zespoły z całego regionu. Założyła również zespół dziecięcy „Siódme Niebo”. Sukcesem zakończyły się prace nad dwiema płytami zespołu pt. „Bóg kocha mnie” i „Uczucia”. Największym osiągnięciem zespołu było zdobycie I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Religijnej „Adalbertus” w Gnieźnie w 2003 roku. Z czasem do śpiewających dzieci dołączyli ich rodzice, tworząc swój zespół „Przebudzenie”.

W 2007 roku założyła Akademię Talent. To zajęcia taneczne dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Szkoła tańca zdobyła renomę, a w jej zajęciach do dnia dzisiejszego szacunkowo uczestniczyło kilka tysięcy tańczących dzieciaków. Najmłodszą uczestniczką uczestniczka zajęć miała 5 lat, a najstarsza 21 lat. Zespoły Akademii Talent brały udział w licznych turniejach o zasięgu europejskim, ogólnopolskim, wojewódzkim – zawsze z sukcesem. Wielu tancerzy łączyło pasję taneczną z bardzo dobrymi wynikami w nauce, dlatego też każdego roku wśród stypendystów Prezydenta Miasta Gdańska byli tancerze Renaty. Zespoły Akademii Talent występowały na deskach scen Opery Leśnej w Sopocie, Filharmonii Gdańskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, Ergo Areny. Co roku dzieci z Akademii Talent tańczyły dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzięki Renacie powstała Europejska Federacja Tańca, w ramach której Jej pomysłodawczyni zorganizowała trzy edycje Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Talent Dance. W każdym z turniejów wzięło udział szacunkowo około 1000 uczestników.

Renata nie zapomniała o seniorach dzielnicy. Z myślą o nich w 2013 roku założyła Gdańską Akademię Dojrzałości, która obecnie działa w ramach Gdańskiej Akademii Seniora. Inicjatywa ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Już od 7 lat na każde spotkanie przybywa liczne grono seniorów (80-100 osób). To miejsce nie tylko ciekawych zajęć, ale także zawierania nowych znajomości, spotkań towarzyskich. To tu narodziły się nowe przyjaźnie, spotkania po wielu latach. Zajęcia studentów odbywają się w Szkole Podstawowej nr 33.

W ciągu kilku lat funkcjonowania do największych osiągnięć Akademii należy zaliczyć:

 • utworzenie kół zainteresowań: brydża sportowego, komputerowego, języka angielskiego, fitnessu, chóru,
 • śpiewający seniorzy nagrali i wydali płytę z polskimi przebojami w ich interpretacji i wykonaniu,
 • nagranie dwóch e-booków książek podróżniczych autorstwa Andrzeja Perepeczko o „Dzikiej mrówce”,
 • zorganizowanie Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Seniorzy oczami młodych”, na który to napłynęły zarówno prace literackie, jak i plastyczne, fotograficzne,
 • Bank Babcinych Bajek – seniorki spróbowały rozwijać swe zdolności literackie pisząc bajki dla swoich wnuków,
 • rozpowszechnianie idei wolontariatu wśród uczniów osowskich szkół.

W ramach Akademii Pani Renata Grochowska organizowała także:

 • wigilię dla seniorów w SP 81,
 • warsztaty świąteczne (bożonarodzeniowe, wielkanocne),
 • imprezy typu „Andrzejki”, „biesiady marynistyczne”, „Bale karnawałowe”,
 • wycieczki: Szymbark, Jastrzębia Góra, Ziemia Święta.

Wspomniane wyżej inicjatywy to jedynie wycinek Jej działalność.

Bliska nam koleżanka dała się poznać jako osoba uczynna, służąca pomocą, dobrą radą, zarażająca dobrym humorem, ceniąca szczerość. To osoba bardzo kreatywna, zdyscyplinowana. Wszystko robiła z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Zrobiła wiele dla mieszkańców dzielnicy, poświęcając swój czas, siły i serce.

Niezwykły, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju człowiek wielkiego serca, życzliwy do wszystkich, wzór do naśladowania, szczególnie poświęcający się łączeniu pokoleń, świetny organizator różnorodnych integrujących imprez, nieznający przeszkód, a przy tym bardzo skromny, ogromnie sympatyczny i pełen przyjacielskiego humoru i uśmiechu…

wtorek 03 listopada 2020 - 16:44:12 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


bo.jpg

Polecamy firmy / usługi

ALE CACKO
cacko.jpg
"Ale Cacko" – magiczne miejsce,
gdzie kupisz wyroby artystyczno – rękodzielnicze
W naszej ofercie posiadamy gotowe „cacka” na prawie każdą okazję: imieniny, urodziny, śluby czy też bardziej oficjalne uroczystości.

Oferujemy gustowną ceramikę artystyczno - dekoracyjną glamour. Wykonujemy na zamówienie ze sztucznej roślinności i kwiatów okolicznościowe stroiki, wiązanki oraz kompozycje artystyczne

Posiadamy bogatą ofertę kosmetyków dla pań i panów firmy „Oriflame” dostępną na każdą kieszeń.

Kontakt: kontakt©alecacko.pl
tel : +48 786 118 589
Facebook.com/alecackopl

gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
Zasadniczym powodem powstania Naszej firmy było utworzenie wyspecjalizowanego personelu zdolnego, do profesjonalnego i kompleksowego zabezpieczenia Państwa życia, zdrowia oraz mienia. Oferujemy usługi z zakresu ochrony osób i mienia.
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110
marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Catering
Dowozy
Nasza oferta
Zamów do domu lub firmySTUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
specjalista chorób płuc dzieci
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • poniedziałek 17:00-20:00
 • wtorek 17:00-20:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa,
ul. Nowy Świat 7a, oraz Oriona 1
Rekrutacja 2020/2021
w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
  dzieci urodzone w 2016 i 2017
 • do żłobka
  dzieci urodzone w 2018 i 2019
.. Zapraszamy:
 • Rekrutacja do szkoły
  NOWY ŚWIAT
  KLASY 0-I oraz II-VIII

REKRUTACJA TELEFONICZNA
ORAZ ONLINE
Z A P R A S Z A M Y

PRZEDSZKOLE, SZKOŁA,
ŻŁOBEK HAPPY BABY, BASEN.


www.happykidsosowa.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl