Zaloguj się | Rejestracja

"Lekka Teczka" ma już 7 lat!


"Lekka Teczka"
ma już 7 lat


Jak to się zaczęło… Projekt jest pomysłem dwóch mam i koleżanek jednocześnie (to my: Katarzyna Felcyn i Agnieszka Janiak). Zaniepokoił nas ciężar tornistrów naszych synów, którzy rozpoczynali wówczas edukację w IV klasie. We wstępnym etapie rozwiązanie mało dotyczyć tylko naszych własnych dzieci. Jednak po przemyśleniu sprawy szybko doszłyśmy do wniosku, że problem należy rozwiązać kompleksowo i długofalowo.Istota akcji „Lekka Teczka” jest prosta. Założyłyśmy, że z podstawowego kompletu podręczników dzieci będą korzystały jedynie w domu. Aby nie musiały ich nosić do szkoły należało zaopatrzyć szkołę w odpowiedni zestaw, który byłyby zawsze na miejscu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ciężar uczniowskiego plecaka nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka.

Noszenie zbyt ciężkiego tornistra skutkuje uciążliwymi bólami pleców (zarówno w odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym), a w dłuższej perspektywie wadami postawy. Poza tym z powodu przeładowanego plecaka cierpią także stawy kolanowe, a nawet mózg, który jest niedotleniony, ponieważ zdeformowana sylwetka zmniejsza pojemność płuc.

Z badań przeprowadzonych przez Sanepid, podczas których w jednej szkole zważono łącznie plecaki 396 uczniom, wynika, że aż 76% badanych przekroczyło normę 10% ciężaru ciała, do której dostosowany powinien być każdy plecak.

Oficjalne rozpoczęcie akcji „Lekka Teczka” nastąpiło 30 kwietnia 2014 r. kiedy to zebrałyśmy podpisy pod petycją do Pani Dyrektor o wyrażenie zgody na realizację tego projektu. Otrzymałyśmy nie tylko zgodę, ale też szeroko zakrojone długofalowe wsparcie!

Zaproponowana przez nas nazwa projektu „LEKKA TECZKA” szybko się przyjęła. Została zamieszczona informacja o niej na stronie internetowej szkoły, w gazecie ,,U nas” oraz na osowskich portalach internetowych. Wykonane zostały plakaty informacyjne – przez dzieci na lekcjach oraz przez nas.

Rozesłano maile z informacją o akcji do przedstawicieli trójek klasowych, przygotowano dla rodziców ulotki i rozkolportowano je przy pomocy wychowawców klas. W dniach 16-18 czerwca 2014 r. została przeprowadzona zbiórka używanych podręczników, a ponieważ było ich za mało, to chwilę później, dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców SP 81, dokupiłyśmy nowe. W efekcie 15.09.2014 r. pierwsza partia podręczników – nowych i używanych – trafiła do klas.W tym pierwszym, rozruchowym roku w sumie udało się pozyskać 466 książek używanych i nowych. W okresie późniejszym, wraz z wprowadzeniem darmowych podręczników rozdawanych dzieciom na początku roku szkolnego, używane podręczniki przestały być dostępne, więc musiałyśmy bazować wyłącznie na zakupie nowych.

W następnym roku doszłyśmy do wniosku, że aby lepiej realizować nasz cel potrzebne jest zebranie chociażby symbolicznej opłaty (najpierw 10 zł, potem 20 zł rocznie). Na początku nie wszyscy rodzice oraz nauczyciele byli przekonani do naszej akcji. Jednakże z roku na rok coraz więcej osób dostrzegało jej sens oraz fakt, że to naprawdę działa. W ostatnich latach doszło do sytuacji, że na koncie akcji rok w rok odnotowywałyśmy praktycznie 100% wpłat od rodziców dzieci z klas IV-VIII.

Ciągłe zmiany programów nauczania, zmiana w systemie edukacji – likwidacja gimnazjów i utworzenie klas VII i VIII – spowodowały, że na przestrzeni tych 7 lat musiałyśmy zakupić ponad dwa tysiące (!) podręczników. Od początku dążyłyśmy do tego żeby żaden uczeń z klas IV-VI, a następnie IV-VIII, nie musiał nosić ŻADNYCH podręczników do szkoły. I to udało się osiągnąć!

Wszystkie książki zawsze były obkładane – aby jak najdłużej mogły służyć uczniom. Początkowo robiłyśmy to same, w kolejnych latach wsparli nas inni rodzice oraz uczniowie. W ostatnich 2 latach nasza akcja wspierała również bibliotekę szkolną – zakupiłyśmy do niej ponad 700 książek, w tym również lektury.

W tym roku nasze młodsze dzieci kończą VIII klasę i my razem z nimi opuszczamy mury szkoły. Nie oznacza to jednak, że kończy się akcja „Lekka Teczka”. Rada Rodziców przejmie pieczę nad akcją i jesteśmy przekonane, że kiedy wszystko po pandemii wróci do normy, to również nasza akcja będzie kontynuowana.

Żegnamy się z poczuciem ogromnego sukcesu i satysfakcji. Życzymy wszystkim dużo zdrowia i jak najszybszego powrotu do normalności. Wierzymy głęboko, że jak tylko będzie to możliwe, dzieci znowu będą korzystały z podręczników które są w szkole i ich tornistry będą zdecydowanie lżejsze.

Katarzyna Felcyn i Agnieszka Janiak

środa 23 czerwca 2021 - 17:47:23 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Polecamy firmy / usługi

maran.jpg
marAN - Kursy Językowe
Gdańsk Osowa, ul. Barniewicka 110
marAN jest niewielką szkoła językową. Specjalizujemy się w nauczaniu języka angielskiego dzieci młodzieży
oraz dorosłych.

- zajęcia dla dzieci od 3 roku życia
- mało liczne grupy do 6 osób
- zajęcia indywidualne i grupowe
- konwersacje
- różnorodność materiałów do nauki
- wykwalifikowana kadra
- miła i przyjazna atmosfera

malinowy_ogrod.jpg
Gdańsk Osowa ul. Pegaza 2
Nowa karta menu
Catering
Dowozy
Nasza oferta
Zamów do domu lub firmySTUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ - KERATYNOWY LIFTING
I BOTOX RZĘS
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg który mocno podkreśli piękno i czerń rzęs. Odżywi, zregeneruje a także podkręci je pogrubi
i wydłuży

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kdabrowska.jpg
STUDIO FRYZUR
KAROLINA DĄBROWSKA
Gdańsk Osowa, ul. Zeusa 37a
Nasz salon należy do prestiżowej grupy salonów expert ściśle współpracujących z marką L’Oréal Professionnel, symbolizujące: prestiż, profesjonalizm
i nowoczesność.

II miejsce w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2015
w kategorii Salon Fryzjerski Roku
w Gdańsku

II miejsce Fryzjer Roku w Gdańsku
i Sopocie w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego" Mistrzowie Urody 2019

ZAPRASZAMY
Wtorek - Piątek: 8:00 - 19:00
Sobota: 8:00 - 14:00


pediatra.jpg
Gdańsk Osowa, ul. Ateny 8
(przy przedszkolu Happy Kids)
lek. Agnieszka Melkowska-Kowalczyk
specjalista pediatrii
specjalista chorób płuc dzieci
...
lek. Marta Makowska
specjalista pediatrii

... godziny przyjęć:
 • poniedziałek 17:00-20:00
 • wtorek 17:00-20:00
 • piątek 17:00-20:00
Rejestracja pon-piątek 8:00-20:00
Telefon: 577-144-077
www.pediatra-osowa.pl

Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa,
ul. Nowy Świat 7a, oraz Oriona 1
Rekrutacja w toku
.. Zapraszamy:
 • do przedszkola
 • do żłobka
  trzylatki urodzone w roku 2018
  dzieci urodzone w 2019 i 2020
.. Zapraszamy:
 • Szkoła NOWY ŚWIAT
  zerówka (rocznik 2015)
  klasa pierwsza (rocznik 2014) oraz klasy II-VIII

REKRUTACJA TELEFONICZNA
ORAZ ONLINE
Z A P R A S Z A M Y
www.happykidsosowa.pl

kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
gabor.jpg
Biuro Ochrony, ul. Kielnieńska 123/A10
GABOR Biuro Ochrony
to koncesjonowana firma ochroniarska, która działa na podstawie zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji.

Specjalizujemy się w rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem, zarządzaniem ryzykiem
i zaawansowanym systemem szkoleniowym. Oferujemy usługi
z zakresu ochrony osób i mienia.
Kontakt: tel. 792 707 640
www.gabor-security.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na kursy prawa jazdy w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B, B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD, oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl