Zaloguj się | Rejestracja

Wraca temat karetki w Osowej


Wraca temat karetki
w Osowej


Po dłuższej chwili ciszy powracamy do Państwa z tematem uruchomienia w Osowej nowego zespołu ratownictwa medycznego typu P. Dla przypomnienia – 19 września 2023 roku informowaliśmy o tym, że spotkaliśmy się w terenie z przedstawicielem Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku w celu znalezienia w Osowej dogodnej lokalizacji dla ustanowienia nowego zespołu ratownictwa medycznego.Wstępnie udało się wytypować odpowiednie miejsca tymczasowe oraz miejsca docelowe, w których taki zespół mógłby stacjonować. Na bazie tego spotkania Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, Bartosz Stefański, wystosował 29 września 2023 roku pismo do ówczesnego Wojewody Pomorskiego, Pana Dariusza Drelicha, z prośbą o rozpatrzenie możliwości wdrożenia dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego karetki typu P w Osowej.

Odpowiedź na pismo, którą otrzymaliśmy 21 listopada 2023 roku, nie była dla nas pozytywna. Wojewoda Pomorski w swoim piśmie opisał sytuację Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na obszarze województwa pomorskiego. W odpowiedzi wskazał m. in. numery oraz lokalizacje zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa, które w swoim zasięgu mają naszą dzielnicę w ustawowo narzuconym czasie, czyli w granicy maksymalnie 15 minut dojazdu do miejsca zdarzenia (dla gmin powyżej 10 tysięcy mieszkańców). Jednocześnie zostaliśmy poinformowani, że zdecydowano o wdrożeniu nowego zespołu ratownictwa medycznego, który będzie stacjonował w Baninie od 1 stycznia 2024 roku i nasza dzielnica również będzie w jego zasięgi. Założono, że zespół ten będzie funkcjonować 12 godzin na dobę, w godzinach 7 - 19.

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy, po otrzymaniu wspomnianej wyżej odpowiedzi, podjął kolejne rozmowy ze Stacją Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku w celu weryfikacji otrzymanych informacji. Na jednym ze spotkań potwierdziło się, że Osowa jest „białą plamą” na mapie ratownictwa medycznego naszego województwa i jak najbardziej wskazane jest utworzenie nowego zespołu ratownictwa medycznego w naszej dzielnicy, o co będzie postulować Stacja Pogotowia Ratunkowego. Ustalono między innymi, że pomimo znajdowania się w zakresie „maksymalnie 15 minut” dojazdu przez zespół ratownictwa medycznego do miejsca zdarzenia, czas ten jest realnie liczony o porach innych niż szczyty komunikacyjne.

Nie są brane również pod uwagę zatory drogowe, które są niejako stałym elementem naszego otoczenia i które są naszą codziennością (zakorkowane Zachodnia Obwodnica Trójmiasta, ulica Spacerowa, ulica Słowackiego). Co więcej, zgodnie z ustawą, na którą powołał się ówczesny Wojewoda Pomorski, mediana czasów dojazdów na miejsce zdarzenia powinna wynosić 8 minut. Ta wartość dla Osowej nie była zachowana.

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy podjął kolejną próbę rozmów z Wojewodą Pomorskim poprzez przesłanie 4 stycznia 2024 roku pisma do nowej Pani Wojewody Pomorskiej, Beaty Rutkiewicz, z prośbą o ponowne przeanalizowanie tematu oraz o możliwość spotkania się w większym gronie, aby wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem problemu. Pani Wojewoda Pomorska wyraziła chęć odbycia spotkania z przedstawicielami Dzielnicy oraz stronami, które Dzielnica uznaje za istotne i kompetentne w temacie utworzenia nowego zespołu ratownictwa medycznego typu P w Osowej.

7 lutego 2024 roku, odbyło się spotkanie w szerokim gronie u Pani Wojewody Pomorskiej. Rolę gospodarza spotkania pełniła Pani Agnieszka Krzysiak, Dyrektor Wydziału Państwowego Ratownictwa Medycznego Urzędu Województwa Pomorskiego. Na spotkaniu obecni byli m. in. dyrektorzy lub zastępcy dyrektorów Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Wydziału Rozwoju Społecznego czy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Obecni byli również Radni Miasta Gdańska – Jan Perucki i Karol Ważny, a także przedstawiciele Rady Dzielnicy Osowa - Renata Krajka, Karolina Sumiła oraz Bartosz Stefański.

Podczas spotkania UZNANO ZA ZASADNE ustanowienie w Osowej dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego typu P. Dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego, Pan Wiktor Tyburski, wyraził gotowość do wygospodarowania pojazdu oraz zatrudnienia personelu, aby utworzenie nowego zespołu było możliwe. Wskazano także możliwe lokalizacje stałe, w których będzie mógł stacjonować zespół medyczny w przyszłości – po realizacji potrzebnych inwestycji. Jednak, ze względu na konieczność utworzenia nowego zespołu w jak najkrótszym czasie, zdecydowano się na uruchomienie zespołu medycznego oraz umiejscowienie go w lokalizacji tymczasowej, również na terenie naszej dzielnicy, do momentu realizacji lokalizacji docelowej.

Jakie są potrzebne dalsze kroki i decyzje, aby zespół ratownictwa medycznego faktycznie został w Osowej utworzony? Aktualnie rekomendacja dotycząca utworzenia nowego zespołu ratownictwa medycznego zostanie przedstawiona Pani Wojewodzie Pomorskiej. Jeżeli Pani Wojewoda Pomorska zaakceptuje tę rekomendację, to trafi ona do dokumentu zwanego Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, w którym zawierane są lokalizacje oraz schemat działania, jak i obszar oddziaływania wybranych zespołów ratownictwa medycznego.

Ten dokument następnie musi zostać zaakceptowany m. in. przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ to NFZ finansuje działalność zespołów ratownictwa medycznego. Jeżeli NFZ zaakceptuje zmiany w Wojewódzkim Planie to już nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby taki zespół utworzyć – będzie on „w systemie” i będzie miał zapewnione finansowanie.

Na spotkaniu wskazaliśmy datę 1 lipca 2024 roku jako proponowaną datę uruchomienia nowego zespołu ratownictwa medycznego w lokalizacji tymczasowej. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli to już niedługo wszyscy będziemy mogli czuć się bezpieczniej.

Rada Dzielnicy Osowa

reklama
Fabryka Kultury.jpg

czwartek 08 lutego 2024 - 16:15:49 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Osowej


Sprawozdanie z działalności Zarządu Dzielnicy Osowa.jpg

Polecamy firmy / usługi


nm.jpg
PRZYCHODNIA NOVUM MEDICA ZAPRASZA
Gdańsk Osowa, ul. Sopocka 14
tel. +48 782 470 782
Usługi w ramach bezpłatnej opieki:
 • lekarz rodzinny POZ
 • lekarz pediatra POZ
Usługi w ramach prywatnej opieki:
 • lekarz kardiolog
 • lekarz medycyny sportowej
 • lekarz neurolog
 • lekarz ortopeda
 • lekarz dermatolog
 • psycholog
 • trycholog
Happy_Kids_Osowa.jpg
Gdańsk Osowa
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
rozpoczęta
Atrakcyjna zimowa promocja
ZAPRASZAMY
.. ul. Oriona 1:
 • do żłobka i przedszkola
.. ul. Nowy Świat 7 a:
 • do szkoły NOWY ŚWIAT

Zapraszamy na DNI OTWARTE
20 kwietnia,
w godz. 10:00-12:00
Czekają atrakcyjne promocje


tel. 691 190 120
www.happykidsosowa.pl
oliwka.jpg
ul. Ceynowy 2/1, 80-321 Gdańsk Oliwa,
tel. 58 552 00 77, kom. 502 863 115
Serdecznie zapraszamy na
kursy prawa jazdy
w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B,
B automat oraz B+E.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kształceniu kierowców, wykwalifikowaną kadrę instruktorów, jeden z większych placów manewrowych w trójmieście, pojazdy odpowiadające wymogom PORD.

Oferujemy podręczniki oraz inne pomoce naukowe w cenie kursu, jazdy dodatkowe, a także płatności w ratach.

www.oliwka.net.pl
pelvi.jpg
Centrum Medyczne "PELVI"
Gdańsk Osowa
ul. Kwiatkowskiego 11D
Zapraszamy do skorzystania
z usług medycznych
w Centrum Medycznym Pelvi. Obiecujemy dobrze się Tobą zaopiekować.

Oferta medyczna
 • ginekologia
 • chirurgia i proktologia
 • urologia
 • ortopedia
 • pediatra
 • urofizjoterapia

Tel. 506-507-166
www.pelvi.pl

nm.jpg
Zapraszamy:
pn-pt: 8:00-21:00
sb: 8:00-17:00

Usługi
 • Strzyżenie męskie
 • Combo
 • Trymerowanie brody
 • modelowanie
TEL. 788-730-762
www.fryzjer-osowa.pl

STUDIO URODY MARIA GALLAND
80-299 Gdańsk Osowa, ul.Wegi 22
Tel. 603-217-604
NOWOŚĆ!
EGZOSOMY
– nowa terapia regeneracyjna
i przeciwzmarszczkowa
galland.jpg
Zapraszamy na zabieg
z wykorzystaniem egzosomów – cząsteczek biologicznych, które inicjują procesy regeneracyjne zapewniające skórze młody wygląd, poprawę jej kolorytu i sprężystość na wiele miesięcy.

Zapoznaj się z nową ofertą: www.galland.pl/nowości
kalineczka.jpg
Muzyczny żłobek w Osowej zaprasza
Muzyczny żłobek Kalineczka w Osowej. Oferujemy profesjonalną opiekę nad dziećmi do 3,5 lat. Nasze Ciocie to serdeczne, młode i wykwalifikowane opiekunki dziecięce dbające o rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka.

Placówka pod kontrolą Sanepidu
i Straży Pożarnej.

Tel. 505 977 822 . Zapraszamy!
www.kalineczka.pl
fk.jpg
FABRYKA KULTURY REDA
ZAPRASZA NA WYDARZENIA
Reda, ul. Łąkowa 59A
Kalendarz Fabryki
 • Spotkanie podróżnicze (19.04)
 • Janusz Radek koncert (20.04)
 • Spoko Loko koncert (21.04)
 • Makiety kolejowe (27.04)
 • Kobranocka - koncert (11.05)
 • Siostry Pruś koncert (17.05)
 • Dancing Queens (25.05)