Wiadomość Podsumowanie 2019 roku
(Kategoria: Gdańsk Osowa - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa 01 stycznia 2020 - 00:44:00


Podsumowanie 2019 roku

Jak zwykle na przełomie roku, chcemy podsumować wydarzenia które były istotne dla życia naszej małej ojczyzny - Osowej. Nie da się ukryć, że styczeń 2019 był jednym z najtragiczniejszych w historii miasta. Morderstwu Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza poświęciliśmy na naszych łamach bardzo dużo. Bo przecież nie mogło być inaczej. To był bardzo smutny czas dla całej społeczności naszego miasta. Jaki był mijający rok, oceńcie jednak Państwo sami. Przedstawiamy naszym zdaniem te najważniejsze fakty z 2019 roku.
STYCZEŃ

Pożegnaliśmy Prezydenta Miasta Gdańska

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku, spoczęły prochy zamordowanego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydenta żegnały tłumy gdańszczan. Już w piątek rzesze mieszkańców towarzyszyły tragicznie zmarłemu w Jego ostatniej drodze z Europejskiego Centrum Solidarności do bazyliki. W piątek również pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia odprawiona została msza św. żalobna.


LUTY


Osowa pomaga
przy okrągłym stole


Sprawy pożaru przy ulicy Biwakowej, zdominowały spotkanie "Osowskiego Okrągłego Stołu", które odbyło się odbyło się w poniedziałkowy wieczór w Szkole Podstawowej nr 81. Mieliśmy się spotkać zupełnie w innych sprawach, ale na okoliczność tego co sie wydarzyło w piątek nie możemy przejść obojętnie. Mam nadzieję, że wypracujemy wspólnie pewne procedury w podobnych kwestiach. Zwłaszcza, że na początku wkradł się w nasze działania pewien chaos, mówiła Renata Baczyńska - Rostkowska z inicjatywy "Osowski Okrągły Stół".


MARZEC


Wyniki wyborów
do Rady Osowej


Znamy wyniki wyborów, do Rady dzielnicy Osowa. Wybrano 15 radnych. Wysoka frekwencja, choć może blisko 30% nie robi aż tak wielkiego wrażenia, ale to świetny wynik który oznacza, że roczny budżet dzielnicy, będzie wynosił ponad 280 tyś. zł. Przekroczenie progu 16% sprawiło, że na jednego mieszkańca rada otrzyma do dyspozycji 18 zł. Najwięcej głosów zdobyła Małgorzata Biernat. Tuż za panią Małgorzatą: Bartosz Stefański i Waldemar Karpiński.


KWIECIEŃ


Mistrz, Mistrz Olimpia!
Mamy Złoto!


Unihokeistki Interplastic Olimpii Osowa zdobyły kolejny tytuł mistrzyń Polski. W Zielonce pod Warszawą osowianki pokonały MMKS Podhale Nowy Targ 7:0. To był One Woman Show. Trzy gole dla zespołu Olimpii zdobyła Malwina Zagórska, wybrana oczywiście najlepszym graczem finału. Świetny mecz w bramce osowianek rozegrała Patrycja Bernacka, która zwłaszcza w trzeciej tercji kilka razy ratowała nasz zespół przed utratą gola.


MAJ


Niszczą zieleniec
przy Orfeusza


Z niepokojem przyjmujemy kolejne zawiadomienia o uszkodzeniach sprzętów na placu zabaw przy ul. Orfeusza. - informują członkowie Zarządu Stowarzyszenia "INNE jest piękne", organizacji, która pozyskała granty miejskie na częściowe zagospodarowanie terenu zieleńca i administruje placem zabaw. To bardzo przykra sytuacja. W tym miejscu pojawi się więcej patroli Straży Miejskiej.


CZERWIEC


Będzie dłuższa trasa
linii 169


Infrastruktura komunikacyjna w Osowej oraz w dzielnicach z nami związanych do idealnych nie należy. Pamiętamy bój przeciwko likwidacji linii 210. Tymczasem dobre wiadomości przekazuje radny Jan Perucki, który skierował stosowną interpelację, w sprawie wydłużenia linii nr 169 aż do lotniska, a co za tym idzie do Szkoły Podstawowej nr 82 w Klukowie gdzie również uczęszcza część osowskich dzieci.


LIPIEC


Kto pokieruje
szkołami w Osowej?


Znamy rozstrzygnięcia w konkursach na stanowiska dyrektorów szkół w Osowej. Zarówno w Szkole Podstawowej nr 81, jak i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 (Szkoła Podstawowa nr 33 i XXIV Liceum) czekaliśmy na informacje w sprawie jakże istotnej, czyli kto pokieruje osowskimi placówkami przez najbliższe 5 lat. Zatem ogłaszamy że:


SIERPIEŃ


Wkrótce staną
kolejne wiaty


Pomyślnie zakończył się kolejny przetarg miejski na dostawę wiat przystankowych. Siedem z nich stanie w Osowej. Wysokość środków zarezerwowanych na ten cel w budżecie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wynosił ponad 222 tys. zł. Tymczasem najniższa oferta złożona przez firmę Zakład Wielobranżowy „Sopel” z miejscowości Lipniki obejmowała niecałe 139 tys. zł.


WRZESIEŃ


Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2020

Tuż po godz. 14.00 w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przedstawiono listę projektów, które będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Kwota na 2020 rok wynosi 18 543 609 zł. To suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, czyli 543 609 zł.


PAŹDZIERNIK


Prace na Koziorożca
idą pełną parą


Dobre informacje dla mieszkańców rejonu ulicy Koziorożca. Trwa realizacja zadania związanego z budową układów drogowych wraz z kanalizacją deszczową w Gdańsku – Osowej” – Etap III. Niebawem rozpoczniemy prace na ul. Koziorożca, Keplera i Zeusa. Zakres prac na ul. Koziorożca obejmuje odcinek od ul. Nowy Świat do ul. Jednorożca. Przewidziano budowę jezdni o łącznej szerokości 6 metrów.


LISTOPAD


Wiemy kto został "Osowianinem Roku"

Aneta Baczyńska - Rostkowska "Osowianinem Roku". Piotr Ludwichowski osowską osobowością, zaś Szymon Adamczyk z wyróżnieniem. Tak wyglądają wyniki konkursu "Osowa - Moja Mała Ojczyzna" którego laureatów poznaliśmy na gali w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Osowej. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Tadeusza Kassaka, Franciszka Tabaszewskiego i Kaji Kuśpiet.


GRUDZIEŃ


Czy to przełom
w sprawie Letniskowej?


Nie da się ukryć, że mieszkańcy ul. Letniskowej nie mają komfortu mieszkając po tzw. drugiej stronie torów w Osowej. Od lat temat nie drgnął do przodu. Wiele wskazuje na to, że nastąpił kamień milowy, który umożliwi w przyszłym roku utwardzenie ul. Letniskowej płytami betonowymi. Dodam, że w sprawie monitowała też poseł Małgorzata Chmiel, wcześniej radna.
Źródło: Osowa 24 - Portal Mieszkańców > Osowa > Gdańsk > Trójmiasto
( http://osowa24.pl/news.php?extend.5718 )